۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۸
فلاحتيان خبر داد:

احتمال امضای ۲۰ میلیارد دلار قرارداد سرمايه گذاری در برق كشور

معاون وزیر نیرو با اشاره به رفت و آمد گسترده شرکت‌های معتبر اروپایی به وزارت نیرو به منظور امضای قراردادهای جدید برقی، اعلام کرد: پیش بینی می‌شود در صورت توافق نهایی جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ حدود ۲۰ میلیارد دلاری قرارداد برقی با شرکت‌های خارجی امضا شود.

به گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان درباره آخرین وضعیت مذاکرات انجام شده با شرکت‌های معتبر اروپایی به منظور مشارکت در طرح ها و پروژه‌های صنعت برق ایران، گفت: در طول چند هفته گذشته شاهد مراجعه گسترده شرکت های معتبر اروپایی و غیر اروپایی به تهران برای مذاکره با وزارت نیرو بوده ایم.

هوشنگ فلاحتیان

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه در طول چند ماه گذشته تاکنون چندین پیشنهاد بزرگ از سوی شرکت های بزرگ اروپایی برای مشارکت برقی با ایران به تهران ارسال شده است، تصریح کرد: بر این اساس هم اکنون مذاکرات گسترده ای با طرف های اروپایی و به ویژه شرکت‌های صاحب تکنولوژی انجام گرفته است.

این مقام مسئول در تبیین مهمترین پیشنهادهای مطرح شده از سوی شرکت‌های اروپایی به وزارت نیرو برای مشارکت در صنعت برق ایران، توضیح داد: مهمترین پیشنهادهای مطرح شده مربوط به احداث نیروگاه ها و شبکه انتقال برق در کشور است.

وی با یادآوری اینکه تاکنون پیشنهادهای مختلفی از سوی شرکت‌های اروپایی برای طراحی، ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های برق بادی و خورشیدی ارائه شده است، بیان کرد: شرکت‌های اروپایی منتظر توافق نهایی جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ به منظور امضای قراردادهای جدید برقی با وزارت نیرو هستند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه برخی از پیشنهادهای مطرح شده هم از سوی شرکت‌های خارجی درخواست حضور در مناقصات افزایش راندمان در شبکه تولید و انتقال برق است، تاکید کرد: ایران قصد دارد تا پایان سال آینده میزان اتلاف انرژی را به حدود ۱۰ درصد کاهش دهد.

فلاحتیان با تاکید بر اینکه تمامی پیشنهادهای ارائه شده از شرکت‌های اروپایی و اسیایی برای مشارکت در صنعت برق ایران هم اکنون در کارگروه ویژه ای در حال بررسی است، یادآور شد: این پیشنهادها از دو بعد فنی و توجیه اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرند و در صوت برآورده شدن منافع ملی، وزارت نیرو با شرکت‌های متقاضی قرارداد امضا می کند.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود در صورت توافق نهایی امکان امضای حدود ۲۰ میلیارد دلار قرارداد جدید در صنعت برق با سرمایه گذاران اروپایی و غیر اروپایی فراهم باشد.

منبع: برق نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: