ستاری درحاشیه بازدید از پارک علم و فناوری استان مرکزی خبرداد

صادرات ۳۰ میلیون دلاری دارو به روسیه/هفت قلم دارو در مرحله تست بالینی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: امسال ۳۰ میلیون دلار صادرات دارو به روسیه انجام شده و هفت قلم دارو نیز در مرحله تست بالینی قرار دارد که در صورت اخذ تأییدیه فنی لازم در خصوص این داروها، قطعاً این صادرات افزایش می‌یابد و ارزش آن به ۳۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری استان مرکزی در جمع خبرنگاران با تأکید بر پتانسیل بسیار بالای استان مرکزی در بخش صنعت و کشاورزی افزود: قطعاً استان مرکزی می‌تواند پایگاه اصلی شرکت‌های دانش بنیان باشد.

ستاری

وی با بیان اینکه ورود صنایع به حوزه مباحث دانش‌بنیان تعاریف جدید از توسعه را به دنبال خواهد داشت، گفت: با توجه به مشکلات آلودگی هوا، مشکلات منابع آبی استان و مسائل اجتماعی توجه به مباحث دانش‌بنیان می‌تواند به میزان بسیاری در رفع مشکلات کمک‌کننده باشد و صنایع نیز باید به این سمت سوق پیدا کنند.

ستاری تصریح کرد: استان مرکزی توان و پتانسیل احداث صنعت و کارخانه جدید را به دلیل مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی ندارد و لازم است که مسیر توسعه و پیشرفت خود را به واسطه شرکت‌های دانش‌بنیان دنبال کند.

وی، افزایش صنایع دانش‌بنیان را مساوی با اشتغال تحصیل‌کردگان دانست و گفت: مهم‌تر از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ایجاد صنایع دانش‌بنیان تغییر نوع تفکر است. صنایع باید از ایده‌ها و تفکرات دانش‌آموختگان به درستی استفاده کنند. تفکر و ایده‌های جدید سرمایه عظیمی است که باید به آن توجه ویژه داشت.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد: استان مرکزی توان بالایی دارد و اگر صنایع استان به این باور برسند که توسعه منوط به استفاده از دانش است، رشد شرکت‌ها و مباحث دانش‌بنیان را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به بازدید از ساختمان جدید پارک علم و فناوری استان گفت: قطعاً پس از اتمام سفر و رسیدن به جمع‌بندی لازم حمایت‌ها در جهت اتمام کار احداث این پارک صورت خواهد گرفت، چراکه لازم است تا پایان سال بهره‌برداری از آن آغاز شود. البته معاونت در توسعه فیزیکی کمکی نخواهد داشت و بیشتر به توسعه شرکت‌های خصوصی اقدام می‌کند، اما در صورت نیاز حمایت‌های لازم اعمال می‌شود.

وی به بحث صادرات محصولات دانش بنیان در کشور اشاره کرد و افزود: یکی از پتانسیل‌های ویژه کشور در حوزه محصولات دانش‌بنیان صادرات داروست که رشد بالایی در این حوزه داشته‌ایم و اتفاقات شاخصی رخ داده است. امسال ۳۰ میلیون دلار صادرات دارو به روسیه انجام شده و هفت قلم دارو نیز در مرحله تست بالینی قرار دارد که در صورت اخذ تأییدیه فنی لازم قطعاً این صادرات افزایش می‌یابد و به ۳۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

ستاری تصریح کرد: ماه آینده نمایشگاهی در خصوص گیاهان دارویی در چین برگزار می‌شود که ایران نیز در آن شرکت می‌کند، چراکه توان بالایی در این حوزه در کشور موجود است. سال گذشته در بحث گیاهان دارویی قراردادی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار منعقد شد که البته توسط شرکت‌های خصوصی اجرایی شد و ما صرفا تسهیل‌گر این امر بودیم.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: