۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۸
رئیس بنیاد ملی نخبگان در بازدید از علوم پزشکی اراک:

تجاری‌سازی بواسطه‌ شرکت‌های دانش‌بنیان محقق می‌شود

رئیس بنیاد ملی نخبگان در بازدید از مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به نبود مشکلات بودجه‌ای گفت: در تعریف پروژه‌ها ایرادات ساختاری وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در بازدید از دانشگاه علوم پزشکی اراک با تأکید بر اینکه از جهت‌گیری و ورود دانشگاه‌ها به حوزه پژوهش با جدیت حمایت می‌کنیم، گفت: در بازدیدی که از مرکز تحقیقات و پژوهش دانشگاه داشتم، به نظرم مشکل بودجه‌ای خاصی وجود ندارد، بلکه برخی ایرادات ساختاری در تعریف پروژه‌ها موجود است.

ستاری

وی افزود: در حوزه تجاری‌سازی دولت‌ها نباید سرمایه‌گذاری کنند. دانشگاه‌ها نیز توان ورود ندارند؛ این امر صرفاً به واسطه تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها به انجام خواهد رسید.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: آمادگی داریم هر شرکت دانش‌بنیان که نیاز به کمک داشته باشد را با تأیید وزارت بهداشت حمایت کنیم و حتی در قالب تجاری‌سازی وام‌های قرض‌الحسنه نیز به آنها اختصاص یابد.

وی همچنین به تفاوت اقتصاد دانش‌بنیان با سیستم‌های گذشته اشاره کرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی در سیستم جدید پیش‌بینی شده است که از شرکت‌های دانش‌بنیان و تأسیس آنها حمایت می‌کند.

ستاری افزود: در بحث تجاری‌سازی هیچ مشکل بودجه‌ای وجود ندارد، اما تنها مشکل ما این است که طرح‌های خوبی در این راستا ارائه نشده است. لازم است که شورای پژوهش در استان ایجاد شود تا بتواند در زمینه پژوهش و شرکت‌های دانش‌بنیان استان را یاری کند.

ارتباط آلودگی هوا و بروز انواع بیماری‌ها در اراک بررسی نشده است

به گزارش ایسنا، در این دیدار حسن طاهر احمدی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به فعالیت هشت هزار پرسنل و تحصیل چهار هزار و ۳۰۰ دانشجو در این دانشگاه که بیش از ۲۰۰ نفر آنها در ۱۱ رشته تخصصی در حال تحصیل هستند، اظهار کرد: شش دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، علوم پایه، پرستاری، مامایی و بهداشت زیر نظر علوم پزشکی اراک فعال است و به صورت کلی دانشگاه به استان‌های همجوار همچون همدان و لرستان نیز خدمات‌رسانی می‌کند.

وی با بیان اینکه حدود دو میلیون نفر ار خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه بهره‌مند هستند، افزود: ۹۰ درصد کار دانشگاه در حوزه درمانی و دارویی و بهداشتی انجام می‌شود و بودجه‌هایی که در حوزه پژوهش به دانشگاه تخصیص داده می‌شود، به هیچ عنوان کافی نیست و در این زمینه چالش‌های بسیاری وجود دارد.

طاهر احمدی تصریح کرد: سال گذشته در حوزه تحقیقات تنها ۶۰۰ میلیون تومان به دانشگاه اختصاص یافت که حتی برای انجام پایان‌نامه‌های استادان نیز جوابگو نبود. استادان انگیزه بسیاری در حوزه تحقیق و پژوهش در زمینه طب دارند، اما بودجه کافی وجود ندارد و به دلیل بدهی‌های دانشگاه اکثر بودجه دریافتی به بخش درمان اختصاص می‌یابد.

وی در ادامه به فعالیت سه مرکز تحقیقاتی پزشکی مولکولی، مرکز تحقیقاتی سل و عفونی کودکان و اختلالات تیروئید اشاره کرد و گفت: علیرغم پتانسیل موجود اما، اعضای هیات علمی به دلیل کم بودن بودجه‌ نتوانسته‌اند توان علمی خود را نشان دهند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: شهر اراک یکی از آلوده‌ترین شهرهای کشور محسوب می‌شود و متأسفانه در برخی بیماری‌ها و سرطان‌ها نسبت به استان‌های همجوار از آمار بیشتری برخوردار است، اما تاکنون هیچ پژوهش و تحقیقی در خصوص ارتباط این بیماری‌ها با آلاینده‌های مرکز استان صورت نگرفته است.

وی با تأکید بر اینکه بدهی ۸۵ میلیارد تومانی دانشگاه باعث شده است نتوانیم تجهیزات و دستگاه‌های اساسی برای پژوهش و تحقیقات را فراهم کنیم، افزود: در کنار همه این چالش‌ها متاسفانه سوء مصرف مواد مخدر در استان مرکزی دارای رقم بالایی است و این معضل نیازمند مطالعات علمی و پژوهش است.

طاهر احمدی در پایان، توجه بیشتر و همچنین اختصاص بودجه‌های مناسب به بحث تحقیقات را خواستار شد و پژوهش را زمینه غنی‌تر شدن اطلاعات و کیفیت کارها دانست.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: