۲۰ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۳

ابتکار: سازمان حفاظت محیط زیست از تحقیق و تفحص مجلس استقبال می کند

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان از تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی استقبال می کند.

به گزارش عیارآنلاین، معصومه ابتکار دوشنبه شب در نشستی خبری در بجنورد افزود: ظرف دو سه ماه اخیر همزمان سه طرح تحقیق و تفحص از این سازمان در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

معصومه ابتکار

وی گفت : تاکنون یک مورد تحویل مجلس شده و مورد دوم تحقیق و تفحص در خصوص بنزین آلوده بوده که در حال بررسی اولیه برای ارائه گزارش به مجلس است.

وی با بیان این که مجلس به وظایف خود از جمله طرح سوال را به خوبی انجام می دهد و باید پاسخگو باشیم،اضافه کرد:از مجلس می خواهیم که در خصوص رسیدگی به مسائل و مشکلات حاد محیط زیست که دولت گام های موثری تاکنون برداشته است، کمک کند.

*محیط زیست پی گیر واردات بنزین نیست

ابتکار گفت: سازمان پی گیر واردات بنزین نبوده و فقط پی گیر سلامت مردم و حفظ استانداردهای محیط زیست است.

وی افزود: سازمان اجرای یورو ۴ را که تکلیف قانونی دارد و سال ها به تعویق افتاده است، پی گیری می کند تا اجرایی شود.

وی گفت: امروز با همت دو وزارت نفت و صنعت، معدن و تجارت، اجرای یورو ۴ سوخت در خودروها رعایت می شود به طوری که تولیدات خودروسازی داخل با سوخت یورو ۴ است.

وی افزود: اکنون توزیع بنزین یورو ۴ از طریق جایگاه های توزیع سوخت در تهران، اراک، کرج و تبریز عرضه می شود و اصفهان نیز اخیرا به این جمع اضافه شده و در آینده نزدیک نیز در مشهد عرضه این سوخت آغاز می شود.

*افزایش آب دریاچه ارومیه

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در یک ماه اخیر آب دریاچه ارومیه ۵۰ سانتی متر افزایش داشته است.

وی افزود: وضعیت پارک ملی دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل بهتر شده است ولی تا احیای آن راه طولانی وجود دارد.

ابتکار به اقدامات یک سال اخیر دولت یازدهم برای احیای پارک ملی دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: در این مدت گام های بلندی توسط دولت برداشته شده که تشکیل ستاد ملی و کارگروه نجات دریاچه ارومیه از آن جمله است.

وی افزود: علاوه براین بتازگی هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای احیای این دریاچه توسط دولت تخصیص یافته است.

وی تغییر الگوی کشت چغندرقند به گندم، ممانعت در برداشت غیرمجاز از چاه ها، آموزش و اصلاح الگوی آب در بخش کشاورزی از جمله راهکارهای احیای دریاچه ارومیه برشمرد و گفت: اکنون بحث آموزش برای ساکنان ۴۱ روستا حاشیه پارک ملی دریاچه ارومیه با همکاری جهاد کشاورزی و تشکل های مردم نهاد به اجرا درآمده و اصلاح الگوی کشت نیز در ۱۰ روستا توسط سازمان محلی زنان تشکیل شده است.

**تعویق طرح مقابله با آلودگی گرد و غبار

ابتکار گفت: بروز گروه تکفیری داعش در کشور عراق باعث شده است تا اجرای طرح مشترک مقابله با آلودگی گرد و غبار را به تعویق بیفتد.

وی افزود: اخیرا نیز با وزیر امور آب عراق مذاکره داشته ام و تاکید بر ادامه برنامه های مقابله با آلودگی گرد و غبار دارد و با استقرار دولت جدید عراق نیز این برنامه محیط زیستی تداوم می یابد.

وی به تدوین طرح ملی مقابله با گرد و غبار در کشور اشاره کرد و گفت: این طرح ملی تدوین و برنامه استانی آن نیز برای استان های مواجه با این پدیده با همکاری سازمان جنگل ها و مراتع در دست انجام است.

**پارک ملی گلستان

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سیاست سازمان براین است که مدیریت پارک ملی گلستان را به استانی که بیشترین مساحت پارک درآن واقع شده، واگذار کند.ولی مدیریت اصلی آن با سازمان حفاظت و محیط زیست انجام می شود.

وی گفت: در هر استان نیز هر مدیر درحیطه حوزه استحفاظی خود مسوولیت دارد که اقدام لازم را برای حفاظت از پارک ملی گلستان انجام دهد.

وی در خصوص آتش سوزی درعرصه های پارک ملی گلستان نیز افزود: آتش سوزی طولانی مدت در عرصه های این پارک در گذشته نیز وجود داشته ولی امسال در مهار آتش سوزی خوب مدیریت شده است.

وی گفت: امسال اعتبارات ویژه توسط ستاد مدیریت بحران برای پارک ملی گلستان گذاشته شده است که بخشی از این اعتبار به استان خراسان شمالی اختصاص می یابد.

وی افزود: علاوه بر این هماهنگی برای دسترسی به بالگرد برای مقابله با آتش سوزی در پارک ملی گلستان انجام شده است.

*بهبود کیفیت هوا

رییس سازمان حفاظت و محیط زیست گفت: در هفت ماه اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۲ و ۹۱ کیفیت هوا در تهران و سایر شهرها که مشکل داشتند، بهتر شده است.

وی افزود: اعلام آن ادعا نیست، شواهد و مستندات روشن وجود دارد که تعداد روزهای آلوده ناسالم از ابتدای امسال نسبت به سال های ۹۲ و ۹۱ کاهش یافته است.

وی با اشاره به این که راه طولانی برای رفع آلودگی هوا داریم، افزود: در این راه سازمان همراهی مجلس شورای اسلامی را می خواهد تا به ارتقای استاندارد بهبود کیفیت سوخت خودرو، توسعه حمل و نقل و رفع معضلات محیط زیست کمک کند.

وی گفت: به طوری که امروز ۳۵ میلیون شهروند در کشور تحت تاثیر آلودگی هوا هستند و باید برای اصلاح این معضل زیست محیطی تلاش کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تاکنون در خصوص انتقال آب دریای خزر مکاتبه ای به طوری رسمی این سازمان دریافت نکرده ولی نشست هایی در این خصوص برگزار شده است.

**حفاظت از یوزپلنگ

ابتکار گفت: حمایت از گونه های حیات وحش از جمله یوزپلنگ درعرصه طبیعی جزو سیاست اصلی این سازمان است که در این زیستگاه ها طعمه حفاظت شده و به طور طبیعی نیز گونه های حیات وحش زادآوری داشته باشند.

وی منطقه حفاظت شده میاندشت خراسان شمالی را جزو بهترین زیستگاه یوزپلنگ برشمرد و گفت:تکثیر برای گونه های حیات وحش در اسارت نیزبا نظارت کارشناسان ملی و بین المللی اقدام می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از فناوری نوین شامل کارگذاری دوربین تله، امکانات ‘جی آی اس’ و ‘چی پی اس’ برای رفع کمبود محیط بان در حفاظت از مناطق حفاظت شده، تالاب ها و پارک ها استفاده خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این تهیه موتورسیکلت و خودرو برای تجهیز محیط بانی ها در دستور کار قرار دارد.

استاندار خراسان شمالی نیز به وجود سلاح های شکاری به شمار در دست مردم اشاره کردو گفت: پیشنهاد داده می شود سلاح های شکاری مجاز دردست مردم، جمع آوری و در یک مکان نگه داری شود و در زمان صید و شکار که مجوز داده می شود به مردم تحویل داده شود.

سید علی اکبر پرویزی افزود: متاسفانه در استان خراسان شمالی با استفاده از سلاح های شکاری مجاز چهار الی پنج نفر به قتل رسیده اند و اخیرا نیز از دو فروشگاه در شهر بجنورد با استفاده سلاح شکاری غیرمجاز سرقت صورت گرفته است.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه در سفر یک روزه به خراسان شمالی با اعضای تشکل های مردم نهاد زیست محیطی و همچنینبا مدیران این استان دیدار و در نشست شورای اداری این خطه نیز شرکت کرد.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: