۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۰

تعمیرات اساسی نیروگاه‌های برق ایران آغاز شد

یک مقام مسئول در توانیر با اشاره به آغاز تعمیرات اساسی نیروگاه های برق در ایران، اعلام کرد: تعداد کل نیروگاه های حرارتی ایران به ۸۳ واحد نیروگاهی افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالرسول پیشاهنگ در حاشیه برگزاری نمایشگاه صنعت برق در تشریح آخرین وضعیت توسعه صنعت برق، گفت: هم اکنون تعداد کل واحدهای نیروگاه‌های حرارتی کشور ۴۰۵ واحد است.

نیروگاه حرارتی

معاون هماهنگی تولید شرکت توانیر با اعلام اینکه ۸۳ نیروگاه بزرگ حرارتی در کشور وجود دارد که ۱۶۰ واحد آن ساخت داخل است و این واحدها به‌طور شبانه‌روزی به پایش، راهبری، سرویس و نگهداری نیاز دارند، تصریح کرد: بر اساس برنامه ‌ریزی صورت‌گرفته از ۱۵ شهریور ماه تا اواسط خرداد ماه سال آینده به‌تدریج نیروگاه‌هایی که به بازدید دوره‌ای و یا تعمیر اساسی نیاز دارند، از مدار خارج می‌شوند.

این مقام مسئول متوسط عمر نیروگاه‌های بخار ۲۸ سال، نیروگاه‌های گازی ۱۸ سال و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی ۱۲ سال عنوان کرد و افزود: برنامه‌ریزی دقیق و منظمی برای تعمیر نیروگاهی انجام گرفته است که با توجه به افزایش سالانه دو تا پنج‌هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاهی کشور، نیاز به نیروهای متخصص و کارگاه‌ها افزایش می‌یابد.

وی یادآور شد: بازدیدهای دوره‌ای و تعمیر تنها مختص واحدهای نیروگاهی نیست و در طول فصل خطوط انتقال، پست، رله‌ها و تجهیزات کنترلی نیز بازدید و درصورت نیاز تعمیر می‌شوند.

پیشاهنگ ادامه داد: با توجه به رویکرد صنعت برق به‌ویژه بخش تولید و انتقال به استفاده از تجهیزات پیشرفته، شرکت‌های مختلف خارجی و داخلی با ارایه و معرفی محصول‌های خود مانند سوپرهادی‌ها، عایق‌ها، انواع سوییچ‌ها و کلیدهای قدرت و یراق‌آلات در بخش انتقال و همچنین تجهیزات و سامانه‌های مختلف کنترلی در بخش تولید این امکان را به کارفرما و پیمان‌کاران می‌دهند که بهترین محصول را برای طرح‌ها و پروژه‌های خود انتخاب کنند.

معاون هماهنگی تولید شرکت توانیر با بیان اینکه در بخش تعمیر خطوط و پست ۵۶۰ گروه در روز در نقاط مختلف کشور به‌صورت هم‌زمان کار می‌کنند، بیان کرد: نیروگاه‌های کشور نیز بستگی به میزان کارکرد آنها مورد بازدید دوهزار ساعت، چهارهزار ساعت، هشت‌هزار ساعت و تعمیر اساسی قرار می‌گیرند که با بهره‌گیری از سامانه‌های نوین مانند سامانه CM وضعیت همه قطعه‌ها رصد شده و این خود موجب کاهش حجم تعمیر و پایش دقیق‌تر می‌شود.

این مقام مسئول، تاکید کرد: با توجه به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته ۸۱ هزار و ۷۴۸ مگاوات برنامه تعمیر و بازدید دوره‌ای نیروگاهی در فصل تعمیر درنظر گرفته شده است که ۴۰۶۶ مگاوات مربوط به تعمیر اساسی نیروگاه‌های بخاری و ۶۲۲۹ مگاوات تعمیر اساسی نیروگاه‌های گازی است.

وی اظهار داشت: نیمه دوم سال ۹۳ و نیمه نخست سال آینده، ۳۱ هزار و ۹۲ مگاوات تعمیر دوره‌ای برای واحدهای بخار و ۳۸ هزار و ۷۴۸ مگاوات اتاق‌های احتراق نیروگاه‌های گازی و ۱۶۱۳ مگاوات نیز برای مسیر داغ واحدهای گازی انجام می‌شود.

معاون هماهنگی تولید توانیر یادآور شد: ۳۸ هزار و ۵۲۰ مگاوات از برنامه تعمیر مربوط به نیروگاه‌های دولتی و ۴۳ هزار و ۲۲۸ مگاوات نیز برای نیروگاه‌های خصوصی درنظر گرفته شده است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: به‌منظور افزایش آمادگی نیروگاه‌ها برای سال ۹۴، بیش از ۸۱ هزار مگاوات تعمیر دوره‌ای و اساسی انجام می‌شود که افزون‌بر یک‌هزار میلیارد تومان هزینه دربر دارد.

منبع:مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: