۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۱

گاز فلر سرمایه ملی است | برنامه ویژه وزیر نفت برای مهار گازهای همراه

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: بسیاری از کشورهای جهان برای مهار این گاز برنامه ریزی می کنند و در صنعت برق از آن استفاده بهینه می کنند در حالی در ایران به آن توجهی نمی شود.

به گزارش عیارآنلاین، حسین امیر خامکانی درباره هدر رفتن گازهای همراه نفت و فلر کردن آن، گفت: متاسفانه تا قبل از سال ۹۲ اقدام اساسی برای جلوگیری از هدر رفتن این گازها انجام نگرفته بود اما دولت یازدهم در این ارتباط اقدامات اساسی را انجام داده است.

امیری خامکانی

نماینده زربند و کوهبان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین در پالایشگاه ها نیز اقدامات اساسی در این ارتباط انجام نمی شود و این گازها به راحتی به هدر می ورد.

وی تاکید کرد: گازهای فلر سرمایه کشور به شمار می رود و اگر از هدر رفتن آن جلو گیری نشود  علاوه بر اینکه انرژی را هدر داده ایم به آلوده شدن هوای کشور نیز دامن زده ایم.

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: بسیاری از کشورهای جهان برای مهار این گاز برنامه ریزی می کنند و در صنعت برق از آن استفاده بهینه می کنند در حالی در ایران به آن توجهی نمی شود.

وی ادمه داد:حتی بخش خصوصی نیز اخیرا خواستار استفاده کردن از این گازها شده که جواب مشخصی دریافت نکرده است.

امیرخامکانی در ادامه به برنامه ریزی دولت های نهم و دهم برای مهار کردن گاز های فلر اشاره کرد و گفت: ۶ سال اول آن دو دولت به این مساله توجه نشد. اما دولت دهم در سال ۹۱ اصرار داشت که این گازها به مناقصه گذاشته شود که از این طرح استقبالی نشد. در سال ۹۲ نیز همین رویکرد ادامه پیدا کرد، باز هم این مناقصه مورد توجه قرار نگرفت. مساله  جمع آوری گازهای فلر بارها در دولت دهم مطرح شد اما شاید به اذعان بسیاری از کارشناسان، اراده ای هم برای اجرا و استفاده از این گازها نبود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: اما در دولت یازدهم دید متفاوتی وجود داشت. آقای زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم بارها به این مساله اشاره کرده و برنامه ریزی دقیقی برای این کار دارد. وزیر نفت در نشستی که با اعضای کمیسیون انرژی مجلس داشت، تاکید داشت که می توان از طریق این گازها، خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی را تامین کرد.

وی تاکید کرد: این صحبت نشان می دهد که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، تازه صحبت های مطرح شده در دولت دهم به کار گرفته و با آن جدی برخورد شده است.

خامکانی در ادامه اظهار کرد: اعضای کمیسیون انرژی مجلس بارها اعلام آمادگی کرده اند که شرایط  هموار کردن تحویل گازهای فلر یا همراه به بخش خصوصی دارند حتی در بودجه سنواتی سال ۹۳ نیز این موضوع قید شد. اما کماکان از این مورد استقبال نشد. به همین دلیل شرکت ملی نفت تصمیم گرفت چند مجتمع پالایشگاهی گاز و گاز مایع طبیعی احداث کند که ۴ مجتمع در حوزه میادین نفتی در حال ساخت و تکمیل است.

او در ادامه به ساخت پالایشگاه های کوچک در ارتباط با این موضوع اشاره و اظهار کرد: ساخت این پالایشگاه ها با توجه به جمع آوری گازهای فلر و همچنین تامین خوراک پتروشیمی ها اقتصادی و اقدامی در راستای کمک به محیط زیست ارزیابی کرد.

وی افزود: این پالایشگاه ها برای جمع آوری گازهای فلر تاسیس شده اند زیرا این گازها مدت ها در حال سوختن بوده بطوری که برخی مدعی اند روزانه ۳٫۵ میلیون متر مکعب گاز در عسلویه سوزانده می شود.

منبع:نفتنا 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: