۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۳

تصمیم مجلس برای پتروشیمی‌ها رانت‌سازی یا رونق؟

طرح مجلس در ارتباط با مقررات مالی دولت و به‌ویژه پیشنهاد تغییر نکردن فرمول قیمت خوراک تحویلی به پتروشیمی‌ها امروز در صحن علنی مجلس مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، طرح مجلس در ارتباط با مقررات مالی دولت و به‌ویژه پیشنهاد تغییر نکردن فرمول قیمت خوراک تحویلی به پتروشیمی‌ها امروز در صحن علنی مجلس مورد ارزیابی قرار گیرد.
کاتب

برخي نمايندگان ازجمله احمد توكلي نماينده مردم تهران در مجلس اين طرح را باعث ايجاد زمينه‌هاي رانت و ويژه خواري توصيف كردند. احمد توكلي در نامه‌اي به نمايندگان با اشاره به خطر بروز رانت و ويژه‌خواري به‌دليل ايجاد فرصت سودجويي براي گروه‌هاي خاص، خواستار رد طرح يادشده از سوي مجلس شده‌است.

او تأكيد كرده بود: ۱۱شركت فعال در صنعت پتروشيمي طي ۵سال ۱۱هزار ميليارد تومان سود خالص به چنگ آوردند اما تنها ۴۷۰ميليارد تومان ماليات داده‌اند. او پرسيده بود كه چرا بايد براي حفظ منافع يك گروه پرنفوذ، گاز را با فرمول خاص با حداقل سود تضمين شده ۲۵درصدي به آنان بفروشيم؟ با غلامرضا كاتب، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت‌وگو كرده‌ايم.

  • اختلاف برسر فرمول خوراك پتروشيمي‌ها چيست؟

تصميمي كه كميسيون برنامه و بودجه گرفته تصميمي جامع است كه در قانون بودجه سال۹۳ در ارتباط با نحوه قيمت‌گذاري خوراك مجتمع‌هاي پتروشيمي پيش‌بيني و مصوب شده است.

  • اما گفته شده، اين طرح موجب بروز رانت مي‌شود؟

كميسيون اصلا بحث تعيين قيمت و نرخ‌گذاري را دنبال نمي‌كند، بلكه تأكيد كميسيون اين است كه به جاي تعيين سالانه قيمت، فرمول قيمت‌گذاري خوراك پتروشيمي براي ۱۰سال ثابت بماند.

  • چرا كميسيون اصرار دارد قيمت‌گذاري ۱۰ساله باشد؟

اگر دنبال رشد سرمايه‌گذاري در پتروشيمي و صنايع پايين دست و جانبي هستيم، بايد فرمول قيمت‌گذاري به‌گونه‌اي تنظيم شود كه سرمايه‌گذاران سود و بازده منطقي از محل سرمايه‌گذاري داشته باشند.

  • چه ميزان سود بايد در صنايع مورد اشاره حاصل شود تا انگيزه سرمايه‌گذاران را به‌دنبال داشته‌باشد؟

به‌دليل حجم بالاي سرمايه‌گذاري مورد نياز براي رونق و توسعه صنعت پتروشيمي و صنايع پايين دست و جانبي ‌، پيش‌بيني‌هاي كارشناسي اين است كه با درنظرگرفتن شرايط اقتصادي و بازگشت ديرهنگام سرمايه‌گذاري‌ها، بايد نرخ بازگشت سرمايه ۲۵درصد باشد.

  • آيا اين تصميم به برهم خوردن بازار منجر نخواهد شد؟

به‌طور مشخص تأثير خاصي بر قيمت مواد و محصولات پتروشيمي در كوتاه‌مدت نخواهد داشت و تنها انتظار مي‌رود كه حجم سرمايه‌گذاري به‌ويژه در مناطق كمتر برخوردار و محروم در صنايع مرتبط با صنعت پتروشيمي افزايش يابد و شاهد خام فروشي مواد پتروشيمي نباشيم.

منبع:همشهری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: