۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۹

تولید ۸۵هزار بشکه نفت از میدان مشترک یادآوران به تأخیر افتاد

فاز اول میدان مشترک یادآوران که قرار بود آذرماه امسال تکمیل شود با تأخیری هشت ماهه، تابستان ۱۳۹۴ به بهر‌ه‌برداری می‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالرضا حاجی حسین‌نژاد خردادماه امسال درباره وضعیت توسعه میدان نفتی یادآوران، اعلام کرده بود که ” تا شش یا هفت ماه دیگر – تا آذرماه- تولید نفت خام از این میدان به ۸۵ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.” اما شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) اعلام کرده است که “اتمام فاز نخست میدان نفتی یادآوران تا پایان مردادماه سال آینده محقق می‌شود.”

میدان نفتی

توسعه میدان مشترک یادآوران در سه فاز برنامه‌ریزی شده است که در فاز نخست، تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه، در فاز دوم تولید ۱۸۰هزار بشکه و در فاز سوم نیز دستیابی به مجموع تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت‌خام سبک و سنگین پیش‌بینی شده است.

البته هادی نظرپور؛ مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران، درباره فاز دوم توسعه این میدان نفتی گفته است که ” هرگونه مذاکره در خصوص اجرای فاز دوم توسعه میدان یادآوران منوط به الحاقیه و تایید شرکت ملی نفت ایران است.”

وی با اعلام این که تاکنون پیمانکار بیع متقابل حدود ۹۵ درصد سرمایه لازم را برای انجام کار پرداخت کرده است، درباره پیشرفت پروژه‌های این طرح گفت: پکیج سطح الارضی نیز در ۴ بسته کاری، پکیج تأسیسات سرچاهی ۸۵درصد، پکیج خطوط لوله جریانی و منیفولدها ۸۴ درصد، خطوط لوله صادراتی ۹۲ درصد و کارخانه بهره برداری ۷۷ درصد پیشرفت داشته است. همچین کلیه کالاهای دیر تحویل فاز نخست پروژه نیز تهیه و وارد سایت شده است.

در حال حاضر تولید فعلی از این میدان مشترک حدود ۲۵ هزار بشکه در روز است و  تاکنون حفاری ۵۵ حلقه چاه مربوط به فاز نخست این پروژه به پایان رسیده است.

به گزارش تسنیم، قرارداد توسعه‌ میدان نفتی یادآوران به ارزش تقریبی دو میلیارد دلار در فاز نخست پس از سه هزار ساعت مذاکرات کارشناسی در آذر سال ۱۳۸۶ به امضای شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران(متن) به عنوان کارفرما و شرکت ساینوپک چین رسید و شرکت چینی کار خود را از مرداد ۱۳۸۷ آغاز کرد.

طبق قرارداد باید پیمانکار چینی، فاز نخست را با هدف تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت، طی مدت ۴۸ ماه پس از زمان مؤثر شدن قرارداد اجرا می‌کرد البته این زمان بر اساس قرارداد قابل تمدید به ۵۹ ماه نیز بود اما اکنون با بیش از دو سال تاخیر از زمان پیش‌بینی شده، فاز اول توسعه میدان یادآوران تکمیل می‌شود.

میدان نفتی یادآوران در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی ایران و کشور عراق واقع شده است.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: