۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۶

آیا قیمتهای پایه بورس برخلاف قیمتهای جهانی حرکت کرد؟

محتشمی پور: افزایش سه ماهه قیمتهای جهانی و نزول در یکماه گذشته اتفاقی بود که در بازارهای جهانی افتاد / به زودی سازوکار انتشار مداوم قیمت های جهانی اعلام می شود

به گزارش عیارآنلاین، رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی با اشاره به اینکه قیمتهای قبلی محصولات پتروشیمی تا ۳ ماه  تقریبا در همه محصولات پتروشیمی روند افزایشی داشت و پس از آن رو به نزول گذارد افزود: بین دو اعلام قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی از  ۱۵ تیر ۹۳ و ۱ آبان ۹۳ قیمت ها در بورس داخلی در حالی ثابت ماند که هم نرخ جهانی از ۱ تا ۷ درصد افزایش یافته بود و هم نرخ ارز ۴ درصد افزایش یافت و تغییر ماهانه قیمتها می توانست ۱۵۰۰ میلیارد ریال تفاوت قیمت برای پتروشیمی­ها ایجاد کند.

محتشمی پور

اما پس از بازگشت نسبی قیمت ها در بازار جهانی بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار و سازمان هدفمندی یارانه ها قیمتهای جهانی با رصد قیمت ها از نشریات معتبر بین المللی اعلام شد.

او اضافه کرد: در صورتی که در محصولی قیمت ایران در نشریات مرجع اعلام نشود، ملاک قیمت خلیج فارس و در نهایت در صورت موجود نبودن این قیمت، قیمت سایر مناطق با درنظر گرفتن هزینه حمل و سایر عوامل موثر، ملاک قیمت گذاری قرار می گیرد.

محتشمی پور افزود: در برخی محصولات مانند پلی استایرین ها قیمت بازار صادراتی ایران گران تر از چین و سایر نقاط دنیاست و در بسیاری از محصولات هم قیمت ایران ارزان تر از سایر بازارهای جهانی است. بنابراین استناد به  قیمت بازارهایی مانند چین در همه موارد درست نیست

وی افزود: نمودار افزایش قیمت ها در محصولات مختلف نشان می دهد از نیمه تیرماه تا اوایل مهرماه قیمت بیشتر محصولات پتروشیمی در بازار جهانی افزایش یافته است و از این تاریخ به بعد قیمت ها اندکی کاهش یافت که این کاهش در برخی موارد، آن افزایش قیمت قبلی را جبران نکرده است.

وی عامل موثر دیگر افزایش قیمت در برخی کالاها را تغییر قیمت ارز از ۳۰۹۵۰ ریال در ۱۵ تیرماه(تاریخ قبلی اعلام قیمت ها) به ۳۲۲۰۰ ریال در اول آبان دانست.

محتشمی پور افزود: بنابراین ۴ درصد از افزایش قیمت مربوط به افزایش قیمت ارز است و مابقی آن مربوط به افزایش قیمت جهانی.

به گفته محتشمی پور از بین ۱۸۳ قلم قیمت اعلام شده۵۲ قلم معادل ۲۸ درصد با کاهش قیمت روبرو بوده است، ۵۶ قلم معادل ۳۱ درصد به علت افزایش قیمت ارز با افزایش ۱ تا ۴ درصدی روبرو شده است و ۷۵ مورد معادل ۴۱ درصد هم به علت افزایش نرخ جهانی و افزایش نرخ ارز با افزایش بیش از ۴ درصد روبرو شده است. و مابقی هم با تغییر معکوس قیمتهای جهانی و نرخ ارز بدون تغییر ماندند.

محتشمی پور علت سوءتفاهم ایجاد شده در اذهان خریداران محصولات پتروشیمی را عدم اطلاع از نرخ های جهانی دانست و مقایسه روند قیمتها از شهریور به بعد بجای مقایسه با تیرماه دانست و افزود: چون دسترسی و اشتراک نشریات بین المللی برای همه تولیدکنندگان ممکن نیست در حال تدوین سازوکاری هستیم تا با حفظ مقررات به صورت مداوم میانگین نرخ های جهانی افشا شود تا تولیدکنندگان برآورد درستی از روند تغییر جهانی قیمتها داشته باشند و از قبل بتوانند درباره میزان و نحوه تولید خود و حفظ رقابت پذیری محصولات خود در بازار برنامه ریزی کنند.

البته این به معنی تغییر مداوم قیمتها در بورس نیست. و اعلام قیمتهای جهانی فقط به منظور اطلاع رسانی خواهد بود

در ادامه نمودارهای تغییر قیمت محصولات پتروشیمی و فهرست قیمت قبلی و جدید محصولات پتروشیمی و درصد افزایش یا کاهش هر یک در قالب جدول مجزا آمده است.منبع:نیپنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: