۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۶

یاز فولادسازان منطقه ویژه خلیج فارس به گندله تامین می شود

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: با بهره برداری از طرح های در دست انجام و تولید ۱۳ میلیون تن گندله، نیاز فولادسازان فعلی این منطقه تامین خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، مسعود هندیان  از گندله سازی مادکوش به ظرفیت تولید سالانه پنج میلیون تن و گندله سازی شرکت فولادکاوه جنوب به ظرفیت هشت میلیون تن با مجموع ۱۳ میلیون تن به عنوان دو طرح درحال احداث دراین منطقه نام برد.

مسعود هندیان

وی افزود: با اولویت بندی های انجام شده، فاز اول گندله سازی مادکوش به ظرفیت تولید سالانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن و فولاد کاوه نیز با ظرفیت پنج میلیون تن ( هفت و نیم میلیون تن) زودتر به بهره برداری می رسد.

هندیان ظرفیت فعلی کارخانجات فولاد بهره برداری شده و در حال احداث منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس را سالانه پنج میلیون و ۷۰۰ هزارتن عنوان و افزود: با توجه به فن آوری های به کار گرفته شده در این واحدها(میدرکس) مبتنی بر احیاء گندله برای تولید آهن اسفنجی و اینکه تولید هر تن فولاد با این روش نیازمند یکهزار و ۶۰۰ کیلوگرم گندله است تولید این میزان گندله می تواند پاسخگوی نیازهای اکنون آنها باشد.

وی گفت: با توجه به اینکه تولید سالانه ۱۰ میلیون تن فولاد بعنوان بخشی از اهداف بلند مدت این منطقه برنامه ریزی شده، گندله مورد نیاز منطقه به بیش از ۱۶ میلیون تن خواهد رسید که با توجه به استقبال سرمایه گذاران برای احداث واحدهای جدید تولید فولاد، نیاز به گندله در منطقه نیز افزایش می یابد.

هندیان در خصوص تدابیر اندیشیده شده برای تامین مواد اولیه مورد نیاز طرحهای فولادی جدید گفت: برای این منظور اکنون چند طرح جدید تولید گندله دراین منطقه مصوب شده که ازجمله آنها می توان به گندله سازی شرکت پترو معدن سپهر و شرکت صنعت و معدن مفید هر کدام با ظرفیت پنج میلیون تن اشاره کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس تاکید کرد: این طرحها در مرحله انعقاد قرارداد، واگذاری و همچنین تحویل زمین قرار دارند.

وی گفت: با توجه به نیازهای صنایع فولادی (تولید ۱۰میلیون تن درسال) مستقر در این منطقه، اجرای دو طرح جدید گندله سازی دیگرنیز در دست بررسی است که در این خصوص با چند شرکت داخلی و خارجی در حال مذاکره و امضاء تفاهمنامه هستیم.

بنا به اظهار هندیان با اجرایی شدن کلیه طرحها، ظرفیت تولید گندله درمنطقه ویژه خلیج فارس به بیش از ۲۸ میلیون تن می رسد که ضمن رفع نیاز شرکتهای فولادی مستقر، بخشی از آن نیزصادر خواهد شد.

اظهارات مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس درحالی بیان می شود که مدیران واحدهای فولادی، استاندار و نیز نماینده ولی فقیه در هرمزگان بطور مکرر از کمبود مواد اولیه شامل گندله و کنسانتره آهن ابراز گلایه کرده اند.

از سوی دیگر بکارگیری برخی سیاست ها در یک دهه اخیر موجب شده تا مجتمع های معدنی تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولاد کشور ( کنسانتره و گندله) که در مناطق کم آب قرار دارند با تاسیس کارخانه های کوچک به تولید فولاد روی آورند.

دراین زمینه می توان به مجتمع سنگ آهن گل گهر سیرجان بعنوان یکی از قطب های تولید کنسانتره و گندله در کشور اشاره کرد که اکنون با سرمایه گذاری هنگفتی اقدام به ایجاد کارخانه های تولید فولاد کرده که آب مورد نیازش را از طریق خط لوله ای به طول ۳۰۰ کیلومتر از سواحل خلیج فارس در غرب بندرعباس تامین می کند.

این مسئله موجب شده تا مدیریت های این معادن به جای اینکه در فکر توسعه بیشتر با هدف افزایش بهره برداری از معدن باشند بیشترین ساعات کاری خود را صرف تولید فولاد کنند که نتیجه ای جز کاهش روز افزون ماده معدنی و متروکه شدن معادن گل کهر سیرجان نخواهد داشت.

کارشناسان فولادی می گویند: به دلیل کمبود مواداولیه در کارخانه های بزرگ تولید کننده فولاد از جمله هرمزگان، باید از صدور مجوز به معدن داران برای راه اندازی کارخانه فولاد ( در محل معدن ) ممانعت شود.

بیانات مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در خصوص تولید گندله، می تواند موجب امیدوارترشدن شرکت های سرمایه گذار تولید کننده فولاد در این منطقه به آینده ای بهتر شود زیرا خود این شرکتها از جمله فولاد هرمزگان نیز دراین زمینه سرمایه گذاری کرده اند.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با پتانسیل های مهم اقتصادی و فرصت های مناسب سرمایه گذاری در ۱۳ کیلومتری غرب شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان قرار دارد.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: