۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۷

ستاری: سازندگی و توسعه درگرو بهره گیری از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان است

معاون علمی وفناوری رییس جمهوری گفت: نخبگان و دانشگاهیان بزرگترین سرمایه کشور در سازندگی و توسعه هستند و باید از توانمندی آنها در حوزه اقتصادی، تولید دانش محور و اشتغال پایدار بهره گرفته شود.

به گزارش عیارآنلاین، سورنا ستاری افزود: سیاست دولت حمایت اصولی از دانشجویان دوره دکترا با پروژه های دانش بنیان است و درصورتی که دانشجویان در این مقطع تحصیلی عضو خانه نخبگان باشند می توانند به مدت یک سال از بورس نخبگان در دانشگاههای معتبر جهان بهره ببرند.

سورنا ستاری

وی ادامه داد: براساس شیوه نامه جدید اعطای تسهیلات به دانشجویان نخبه دوره دکترا، افراد مشمول و همسران آنها به شرطی از این تسهیلات بهره مند می شوند که دانشگاه محل تحصیلشان در داخل کشور باشد.

ستاری گفت: طیفی از حمایتهای موثر از دانشجویان دوره دکترا با پروژه های دانش بنیان با انواع جوایز تحصیلی نیز در دولت پیش بینی و برای هر دانشجوی مشمول ماهانه رقم حمایتی ۹ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری بیان کرد: توانمندی دانش بنیان قدرت نرم کشورها است که باید با تقویت زیرساختها و روان سازی فرایند آن تولید ثروت، اقتدار علمی و اشتغال را که دغدغه ای جدی است مدیریت و راهبری کرد.

ستاری اظهار کرد: علاوه بر تقویت پارکهای علم و فناوری استانها، باید برای استقرار شرکتهای خصوصی دانش بنیان تلاش ویژه شود.

وی یادآور شد: استان مرکزی با شرکتهای صنعتی بزرگ و حوزه کشاورزی و خدمات قوی می تواند از پایگاه های اصلی دانش بنیان باشد و با تعاریف جدید از تولید و اقتصاد، مشکلات آلودگی هوا، مسایل اجتماعی و استفاده بی رویه از منابع پایه را حل کند.

ستاری گفت: تفکر صنعتگران و مدیران حوزه کشاورزی و خدماتی نیازمند بازنگری و حرکت جدید است و فردای استان مرکزی باید بر مبنای ایده های نو با کمترین خسارات زیستی و بیشترین تولید ثروت و شغل شکل گیرد و با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان مشکل اشتغال دانش آموختگان رفع شود.

وی گفت: دوره صنعت بر مبنای حرکت فیزیکی و استفاده از فکر و دانش فنی دیگران به سرآمده و باید ایده پردازان و نخبگان روشهای عملیاتی کردن فکر به ثروت و تولید را محقق کنند.

ستاری ادامه داد: دولت حامی شرکتهاتی خصوصی نوآور بوده و این مهم در حمایت قاطع دولت از حوزه داروهای دانش بنیان هویدا است.

ستاری افزود: هفت قلم داروی تولید ایران درحال آزمایش بالینی در کشور روسیه و چندین کشور دیگر است و با تایید نهایی ، سهم صادرات دانش بنیان رشد جهنده خواهد داشت.

وی گفت: ماه آینده نمایشگاهی در چین برپا می شود که ایران با ظرفیتهای دانش بنیان گیاهان دارویی درآن حضور می یابد و پارسال از محل این نمایشگاه ایران یکصد میلیون دلار قرارداد منعقد کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار کرد: دولت با اعتقاد راسخ تسهیل گر حوزه دانش بنیان است و این مسوولان استانها هستند که باید چرخ های امور را در ارائه خدمات به نخبگان و شرکتهای دانش بنیان با حساسیت و سرعت به حرکت درآورند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر یک روزه به استان مرکزی علاوه بر بازدید از مجتمع نیمه کاره پارک علم و فناوری اراک و امکانات فن بازار کسب و کار ، در جمع نخبگان علمی و مدیران شرکتهای دانش بنیان استان مرکزی سخنرانی کرد

حضور در دانشگاه های اراک و علوم پزشکی اراک و کارگروه پژوهش استان مرکزی از دیگر برنامه های سفر معاون رییس جمهوری به اراک است.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: