۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۶

توجه به صادرات راه خروج از چالش صنعت برق است

بخش خصوصی فعال در صنعت برق در شرایط کنونی به دلیل نبود قرارداد تیپ و شرایط رقابت با شرکت‌های خارجی و فضای اقتصادی ایران در مقایسه با کشورهای همسایه برای گرفتن تسهیلات و بخش مولد با چالش روبرو است و تاکید دارد که توجه به بازار صادراتی و اصلاح قرارداد نیاز کنونی صنعت برای برون رفت از مشکلات است.

به گزارش عیارآنلاین، رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران در نشست خبری در چهاردهمین نمایشگاه برق با اشاره به این‌که بازار داخلی اشباع شده و با توجه به مشکلات بودجه وزارت نیرو بسیاری از شرکت‌ها با ۱۰ الی ۲۰ درصد ظرفیت نامی کار می کنند گفت: کشورهای اطراف ایران نیاز حاد به برق، تجهیزات آن و خدمات فنی و مهندسی صنعت برق دارند و در کشوری چون عراق که بازاری ۲۵ میلیارد دلاری برای فعالان صنعت برق محسوب می‌شود می‌تواند بازاری جدی برای ایران باشد و ۵۰ درصد نیازهای آن را پوشش دهیم.

برق

علیرضا کلاهی با اشاره به این‌که در عراق با کشورهای ترکیه ، عربستان و کشورهای فرامنطقه‌ای همچون چین رقابت می کنیم گفت:‌ حمایت کشورهای حاشیه از صنعت برقشان، ارائه وام‌های کم بهره به صنایع در آن کشورها و حمایت‌های صادراتی که دارند باعث شده رقبای بسیار جدی دراین صنعت داشته باشیم. این درحالی است که در کشور ما با وجود نیاز به حمایت‌های جدی از سوی بانک‌های حامی چون صنعت و معدن و توسعه صادرات مشاهده می‌شود که نرخ بهره که تاکنون ۱۴ درصد بود که چندین نرخ بهره در کشورهای همسایه است اما ناگهان نرخ بهره را از ۱۴ درصد به ۲۰ درصد با مجوز شورای پول و اعتبار به ۲۰ درصد افزایش دادند.

وی با اشاره به مشکلات تحریم و ضمانت نامه در عرصه صادرات گفت: به خاطر تحریم هزینه‌هایمان بالا رفته است اما از یک سوی دیگر با افزایش قیمت مواد اولیه در کشور نیز مواجه شده‌ایم. به گونه ای که شرکت های همکار ما در کشورهای همسایه موادی چون آلومینیوم، فولاد، مس و روی را با قیمت کمتر تهیه می کنند در حالی که ما منابع عظیم این مواد را درکشور داریم. بنابراین ما باید تاوان ضرر و زیان واحدهای دولتی و شبه خصوصی را می دهیم.

رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران افزود:‌درحالی که گفته می‌شود متوسط سود سالیانه پتروشیمی‌ها ۱۲۵ درصد است در تهیه مواد پتروشیمی نیز با مشکل مواجه ایم و قیمت مواد مورد نیازمان بسیار بالا است.

کلاهی با اشاره به کاهش عرضه آلومینیوم در بورس و افزایش قیمت ۱۵۰۰ تومانی آن به آشفتگی بازار اشاره کرد وگفت: پیشنهاد وضع عوارض صادراتی را می‌دهیم چرا که به صادرات صنعتی با ارزش افزوده توجه شود.

وی با تاکید بر این‌که در صورت حمایت منطقی می توانیم به میزان ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به عراق داشته باشیم که باعث اشتغالزایی می‌شود گفت:‌ در حال حاضر سهم ایران در بازار عراق ۱۰ درصد است.

از سوی دیگر رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با اشاره به این‌که دریافت فاینانس های خارجی این نگرانی را ایجاد می کند که کشورهایی چون روسیه و چین بازاری که اکنون در دستمان است را بگیرند گفت:‌ در آفریقای جنوبی توانیم کارهای زیادی انجام دهیم اما در حال حاضر تحریم یکی از موانع جدی کارمان است.

منبع:ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: