۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۰

قمار آمریکا و عربستان سعودی در بازی نفت علیه ایران و روسیه

روزنامه گاردین انگلستان در مقاله ای به قلم لاری الیوت نوشت: واشنگتن در تلاش است با سرازیر کردن نفت به بازار قیمت ها را پایین آورد، اما خطرات جانبی این اقدام، حیات صنعت نفت سنگین این کشور را نیز تهدید می کند.

به گزارش عیارآنلاین، گاردین ادامه داد: تصور کنید در اوایل سال ۲۰۱۴ شما سرمایه گذاری بوده اید که دوست دارید سرمایه خود را در بازار نفت دو برابر کنید اما آیا شما می توانید حس کنید اشتباهی در اوکراین در حال رخداد است و یا آنکه آیا گزارش غارت های اخیر گروه داعش در شمال و غرب عراق شما را هراسان نکرده است؟

نفت

اما با این پیش فرض که تنش های ژئوپلیتیکی معمولا منجر به افزایش قیمت نفت می شود و با این امید که اقتصاد جهانی به رشد خود ادامه خواهد داد، سرمایه گذاری می کنید.

آما ناگاه درمی یابید اشتباه کرده اید. قیمت نفت پس از آنکه در تابستان گذشته به بیش از ۱۱۰ دلار در هر بشکه رسید، ناگهان فرو پاشید به طوری که قیمت نفت در سه ماه گذشته، یک سوم کاهش پیدا کرده است. همزمان با آنکه رشد اقتصادی جهان کاهش یافت، نفت بیشتری تولید شد و تاجران و سرمایه گذاران با کاهش نرخ رشد اقتصادی چین و بازگشت دوباره رکود به منطقه یورو ناگهان گرفتار شدند. اما این همه داستان نیست.

افزایش چهار برابری قیمت نفت در سال ۱۹۷۳ که عامل آن تحریم صادرات نفت توسط اعراب به رهبری عربستان سعودی در واکنش به جنگ یوم کیپور یا جنگ اعراب و اسراییل بود، نشان داد که چطور نفت خام می تواند به عنوان یک اسلحه دیپلماتیک و اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. تاریخ تکرار می شود.

این بار عربستان سعودی در کنار آمریکا از نفت برای مقاصد سیاسی استفاده می کند.

کابینه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می خواهند تهران با محدودسازی برنامه هسته ای خود موافقت کند و ولادیمیر پوتین از غرب اوکراین عقب نشینی کند اما پس از تجربیات اخیر در عراق و افغانستان، کاخ سفید مایل به استفاده از گزینه نظامی نیست.

در مقابل، واشنگتن به کمک متحد خود عربستان می کوشد با سرازیر کردن نفت به بازار (که قبلا به دلیل کاهش تقاضا ضعیف شده است)، قیمت نفت را کاهش دهد.

از آنجا که روس ها و ایرانیان به وابسته به صادرات نفت هستند، فرض این است در چنین شرایطی با آنان راحت تر می توان معامله کرد.

به گفته برخی، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در ماه سپتامبر (شهریور) با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی در این مورد گفت و گو کرد که عربستان زیر قیمت بازار، نفت بفروشد.

این می تواند توضیح بدهد که چرا وقتی قیمت نفت قاعدتا باید در شرایط حمله داعش به عراق و سوریه بالا می رفت، پایین آمد.

عربستان سعودی در اواسط دهه ۱۹۸۰ نیز سیاست مشابهی اتخاذ کرده بود. آنها با انگیزه های سیاسی، قیمت نفت را به کمتر از ۱۰ دلار در هر بشکه رساندند تا رژیم سودان را بی ثبات کنند.

** اما باز کردن شیر نفت هزینه هایی هم دارد

عربستان مانند تمام تولیدکنندگان دیگر به قیمت بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه عادت کرده است.

سعودی ها با نگرانی از گسترش بهار عربی در لیبی و مصر به این کشور، از درآمدهای نفتی برای افزایش سطح رفاه مردم استفاده می کردند. بنابراین عربستان خود به قیمت بیش از ۹۰ دلار در هر بشکه نیازمند است تا بودجه سالانه خود را متوازن نگه دارد.

عربستان این ریسک را می کند که می تواند در قیمت پایین تر نفت، در مقایسه با روسیه و ایران مدت بیشتری دوام بیاورد و بنابراین این عملیات نسبتا کوتاه مدت خواهد بود.

اما تاکنون تاثیر این اقدام در سیاست خارجی روسیه مشهود نبوده است. حمایت از بشار اسد رییس جمهوری سوریه بشدت از سوی روسیه ادامه دارد و گزارش ها حاکی از این بود که در پایان هفته گذشته، سربازان روسیه وارد غرب اوکراین شدند.

اندرو کنینگهام در شرکت کپیتال اکونومیکس می گوید، کاهش قیمت نفت رشد اقتصاد جهانی را افزایش خواهد داد.

وی برآورد می کند، اگر قیمت نفت برنت به ۸۵ دلار در هر بشکه برسد، نتیجه آن، انتقال ۰٫۹ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان، از تولیدکنندگان به مصرف کنندگان نفت خواهد بود.

به گفته کنینگهام، چنانچه مصرف کنندگان نفت مایل باشند، در مقایسه با تولیدکنندگان، بخش بیشتری از درآمدشان را خرج کنند، تقاضا افزایش یافته و بخش بیشتری از تولید ناخالص داخلی جهان، نصیب شان خواهد شد. برندگان بزرگ این بازی، مصرف کنندگان بزرگ نفت شامل چین، هند و اروپا هستند.

این کارشناس ادامه داد: همزمان، تورم کاهش خواهد یافت. کاهش کنونی قیمت نفت برای حصول اطمینان از اینکه سال آینده، تورم در کشورهای پیشرفته ۰٫۵ درصد کمتر خواهد بود، کافی است.

وی اظهار داشت: کاهش کنونی قیمت نفت برای اینکه تورم در انگلستان به کمتر از یک درصد و در منطقه یورو به زیر صفر برسد، کافی است.

کنینگهام گفت: کاهش تورم باید به افزایش خرج پول توسط مصرف کنندگان و کسب و کارها کمک کند زیرا بودجه آنها بیشتر خواهد شد.

اراده واشنگتن برای استفاده از کارت نفت در این قمار، در این باور ریشه دارد که تولیدکنندگان داخلی نفت با استفاده از روش شکست هیدرولیکی، برای آمریکا این قابلیت را ممکن می سازند که بزرگ ترین تولید کننده نفت در جهان باشد.

تام دونیلون مشاور قبلی امنیت ملی باراک اوباما، در یک سخنرانی گفت: آمریکا اینک به دلیل تولید نفت و گاز شیل، کمتر در برابر شوک های قیمت جهانی نفت آسیب پذیر است و این آسودگی خیال، ما را در پیگیری و اجرای اهداف امنیت ملی قوی تر می کند.

اما کاهش شدید قیمت نفت سبب خواهد شد تولید نفت و گاز در برخی میادین شیل ادامه پیدا نکند. این واقعیت به ویژه در مورد میادینی جدید که برای تامین هزینه های راه اندازی به قیمت بالاتر نفت نیاز دارند، صادق است.

در مورد میادین قدیمی تری که به دلیل خالی شدن سریع ذخایرشان، شرکت ها ناچار شده اند با صرف هزینه های بیشتر، عمق حفاری ها را افزایش دهند نیز این واقعیت درست است.

آخر هفته گذشته، جرج اوسبورن سیاستمدار محافظه کار انگلیسی، اعلام کرد: طرفدار ایده گذاشتن درآمدهای بدست آمده از تولید نفت شیل در شمال انگلستان در یک صندوق سرمایه گذاری است.

این ایده از ادامه اتلاف هر روز بودجه جلوگیری می کند، اتفاقی که متاسفانه برای درآمد نفت دریای شمال در حال رخدادن است.

در حقیقت، خدعه طراحی شده برای پیروز شدن به روسیه و ایران، قطعا سرانجام خوبی نخواهد داشت و کاهش تولید نفت شیل و افزایش وابستگی آمریکا به واردات نفت از عوارض جانبی آن است.

منبع:ایرنا

۱ دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: