۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۶

امکان تولید خوراک ماهی خاویاری در کشور فراهم شد

رئیس مؤسسه تحقیقات تاس ماهیان دریای خزر با بیان اینکه ذخایر ماهی خاویاری رو به کاهش است، گفت: برای حفظ ذخایر باید به فکر تأمین خوراک آنها در کشور بود که پس از ۱۰ سال تحقیقات امکان تولید آن در کشور فراهم شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمود بهمنی رئیس مؤسسه تحقیقات تاس ماهیان دریای خزر امروز در مراسم امضای ۴ فقره قرارداد واگذاری دانش فنی تولید خوراک ماهیان خاوریای، تولید مایع تلقیح سویا، لوبیا و نخود به بخش خصوصی، گفت: در سال‌های اخیر ذخایر ماهیان خاوریای در دریای خزر کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود، تا سال ۱۴۰۰ به حد بحرانی رسیده، طوری که امکان برداشت از آن وجود نداشته باشد.

ماهی در قفس

وی افزود: در این راستا و برای پیشگیری از کاهش ماهیان خاویاری دریای خزر ۲ حرکت مهم و دانش بنیان از وظایف تحقیقات این بخش بوده که یکی توسعه آبزی‌پروری ماهیان خاویاری در آب‌های داخلی و دیگر امکان حفظ ذخایر ماهیان در دریای خزر بوده است.

رئیس مؤسسه تحقیقات تاس ماهیان دریای خزر بیان داشت: برای رسیدن به این مهم بحث تأمین خوراک ماهیان خاویاری مطرح می‌شود که ماحصل یک دهه تلاش و ۱۲ طرح تحقیقاتی تعیین فرمولاسیون مراحل مختلف رشد ماهیان خاویاری بوده است.

بهمنی افزود: در حال حاضر خوراکی که به ماهیان خاوریاری داده می‌شود، همان خوراک ماهی قزل‌آلا است که با توجه به سیستم بدنی و دهان زیر بودن ماهیان خاویاری شناور بودن غذا در سطح آب برای تغذیه این نوع ماهیان مهم است.

وی اظهار داشت: در سال ۹۲ حدود ۶۰۰ تن گوشت ماهی خاویاری در کشور تولید شد که برای این میزان حدود ۱۲ تن باید خوراک مصرف شود و پیش‌بینی می‌شود، در افق سال ۱۴۰۰ به ۲۰ هزار تن گوشت ماهیان خاویاری در کشور تولید شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات تاسماهیان دریای خزر  اظهار داشت: هم اکنون بخشی از خوراک ماهیان خاویاری از خارج تأمین می‌شود که فرمولاسیون این غذای وارداتی با ماهیان خاویاری مطابقت ندارد.

بهمنی بیان داشت: مطابق آمار جهانی سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن ماهی خاویاری در دنیا تولید می‌شود که نیمی از آن را کشور چین تولید می‌کند.

وی افزود: ماهیان خاویاری با برند ایرانی در دنیا شناخته شده‌اند، بنابراین اگر ما بتوانیم فرمول خوراک بدست آمده را در کشور نهادینه کنیم و تغذیه ماهیان خاویاری از طریق تولیدات داخلی تأمین شود، مطمئنا در سطح جهانی هم تولید غذای ماهیان خاویاری با استقبال مواجه می‌شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات تاس ماهیان دریای خزر امروز با بیان اینکه تصور ما بر این است که ماهیان خاویاری فقط در محدوده دریای خزر پرورش می‌یابند، اظهار داشت: به دلیل سازگاری بالا ماهیان خاویاری هم‌اکنون در ۱۹ استان کشور از جمله یزد، قم، خوزستان و … پرورش این ماهیان در حال انجام است.

بهمنی تصریح کرد: دانش بنیان کردن تولید خوراک ماهیان خاویاری خیلی مهم است و امیدواریم بتوانیم پروژه‌های تحقیقاتی تکمیلی را انجام داده و معتقدیم که در افق سند چشم‌انداز صاحب توسعه دانش‌بنیان صنعت آبزی‌پروری در کشور می‌شویم.

در پایان این مراسم توافقنامه همکاری به منظور تولید خوراک ویژه ماهیان خاویاری و همچنین قرارداد واگذاری حق بهره برداری موقت از دانش فنی تولید مایه تلقیح  مربوط به ۳ محصول سویا، لوبیا و نخود بین موسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر، موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهادکشاورزی و بخش خصوصی به امضا رسید.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: