۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۳

۷۰ درصد آب در دسترس در ایران استفاده می‌شود/برخی محصولات پر آب را به جای تولید باید وارد کرد

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران با بیان این که ۷۰ تا ۸۰ درصد آب در دسترس در ایران استفاده می‌شود، گفت: برخی محصولات پر آب مانند چغندر را به جای تولید باید از طریق واردات شکر جبران کرد.

به گزارش عیارآنلاین، احمدعلی کیخا معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران امروز با حضور  در نمایشگاه مطبوعات ۹۳ در پاسخ به اینکه برای بحران موجود آب در کشور چه نسخه‌ای می‌توان پیاده کرد، گفت: توسعه در کشور بدون مدیریت آب امکان‌پذیر نیست.

احمدعلی کیخا

معاون سازمان محیط زیست افزود: رویکردهای آب باید اصلاح شود. باید سهم محیط زیست از منابع آب در دسترس کشور خیلی بیشتر از این میزان باشد.

به گفته کیخا در حالی که در کشورهایی مانند ژاپن تنها از ۲۰ درصد آب در دسترس استفاده می‌کنند، اما در ایران ۷۰ تا ۸۰ درصد آب در دسترس کشور مصرف می‌شود.

وی کار دومی را که باید برای مقابله با بحران آب در کشور انجام شود، این گونه گفت که سیاست امنیت غذایی نباید معادل با خودکفایی در محصولات کشاورزی باشد.

وی تأکید کرد: امنیت غذایی به این مفهوم نیست که شما هر محصولی را به هر قیمتی در کشور تولید کنید، شاید مجبور باشید بسیاری از محصولات با مصرف آب بالا را از چرخه تولید حذف کنید و به جای آن وارد کنید.

کیخا در پاسخ به اینکه منظور شما کدام نوع محصولات با مصرف آب بالا است،‌گفت‌: مثلا چغندر قند در حالی که شکر ارزان در دنیا وجود دارد، چه لزومی است چغندر قند با مصرف آب بالا را در کشور کشت کنیم.

معاون سازمان محیط زیست گفت:‌ توسعه این کشت باید با نصف آبی که اکنون استفاده می‌شود، باید انجام گیرد.

کیخا در این باره که اگر کشورها محصولات آب‌بر و محصولات اساسی دیگر را در اختیار ما قرار ندادند، چه کار باید کرد، جوابی نداد.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: