۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۹

نفت‌کوره پالایشگاه اصفهان تبدیل به بنزین باکیفیت می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: قرار است با احداث یک واحد جدید در پالایشگاه اصفهان ۶۰ درصد از تولید نفت کوره این پالایشگاه به بنزین باکیفیت تبدیل شود.

به گزارش عیارآنلاین، میرعلی ساجدی در یک نشست خبری که صبح امروز در وزارت نفت برگزار شد، گفت: تولید بنزین به جای نفت کوره در پالایشگاه اصفهان با هدف تبدیل ٦٠ درصد از نفت‌کوره این پالایشگاه به بنزین مرغوب با احداث واحدی مشابه واحد موجود در پالایشگاه شازند آغاز می‌شود.

پالایشگاه

وی ادامه داد: هزینه انجام این طرح بیش از ٢ میلیارد دلار برآورد شده است ودر حال حاضر منتظر تصمیم هیئت مدیره برای تامین مالی آن هستیم.

ساجدی با بیان این که با احداث واحدهایی چون RFCC ته مانده خوراک سنگین در این پالایشگاه شکسته و بجای نفت‌کوره به بنزین و محصولات سبک دیگر تبدیل می شود،تصریح کرد: بخش کوچکی از اقدام‌های اولیه این پروژه در سالهای گذشته انجام شده بود که به علت مشکلاتی در بخش خصوصی و تامین مالی آن متوقف ماند.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با اشاره به اجرای طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان خاطرنشان کرد: اقدام‌های اولیه طرح را آغاز کرده ایم به طوری که مهندسی تفصیلی طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان در حال انجام و به محض رفع مشکلات تامین مالی آن از خط اعتباری چین، وارد مرحله خرید و اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تامین مالی از خط اعتباری چین یک پروسه طولانی مدت است، گفت: در حال حاضر ٢٠ طرح منتظر نهایی شدن این فاینانس است و به محض برطرف شدن مشکل تامین مالی از خط اعتباری چین کاملا آمادگی داریم تا پروژه را اجرایی کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت با اشاره به اینکه اجرای سه طرح مهم پالایشگاه اصفهان به علت عدم همکاری بخش خصوصی در ٤ سال گذشته کاملا متوقف شده بود، گفت:بخش اول این طرح جامع شامل ساخت یک واحد ٨٠ هزار بشکه ای ال پی جی و واحدهای جنبی آن می‌شود اما طرح دوم کاملا زیست محیطی است که در این طرح قرار است استاندارد نفت گاز تولیدی این پالایشگاه به یورو ٥ ارتقا یابد.

وی پیش بینی مالی اجرای این طرح را ٦٥٠ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: قرار است در قسمت نهایی پالایشگاه این طرح اجرایی شود.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: