۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۳

توافق تجارت آزاد چین-کره جنوبی گامی در جهت پایان سیطره اقتصادی آمریکا در منطقه

چین با تلاش برای به امضاء رساندن تفاهم‌نامه تجارت آزاد با کره جنوبی به دنبال تحت‌الشعاع قرار دادن حضور اقتصادی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوسیه است

به گزارش عیارآنلاین، چین و کره جنوبی پیشرفتهای قابل توجهی در امضا تفاهم‌نامه تجارت آزاد داشته و این موضوع در صورت تحقق می‌تواند حضور اقتصادی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه را تحت تاثیر قرار دهد.

چین و کره جنوبی

این قرارداد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۵ عملی شود تمام تعرفه‌های کالا در ۱۰ سال آتی را تا ۹۰ درصد کاهش خواهد داد. به واسطه این قرارداد غول‌های عظیم اقتصادی کره مانند هیوندای، ال‌جی، و سامسونگ به بازار طبقه متوسط چین دسترسی خواهند یافت و در مقابل بازار کشاورزی کره نیز برای محصولات چینی باز خواهد شد.

در چهاردهمین اجلاس همکاری اقتصادی منطقه آسیا اقیانوسیه مقامات کره‌ای از پیشرفت قابل توجه در امضاء توافق تجارت آزاد با چین و موافقت ضمنی دوطرف درباره این موضوع خبر دادند. این توافق با توجه به تلاش آمریکا برای مطرح کردن توافق تجارت آزاد مورد نظر خود در منطقه می‌تواند چالش چدیدی برای واشنگتن به شمار رود.

مایکل فورمن نماینده تجاری آمریکا و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرت تجارت آزاد اعلام کرده است که جاه‌طلبی‌های چین  در زمینه تجارت آزاد مانند حوزه تجارت آزاد آسیا اقیانوسیه یک ایده بلندمدت بوده و این درحالی است که موضوع مشارکت آسیا اقیانوسیه در اولویت کشورهای منطقه قرار دارد.

سال گذشته تجارت میان کره جنوبی و چین از مرز ۲۷ میلیارد دلار گذشت. چین بزرگترین شریک تجاری کره به شمار می‌رود و این درحالی است که کره جنوبی سومین شریک تجاری چین است.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: