۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۰

مهمترین سرفصل برنامه ششم تامین امنیت غذایی است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مهمترین سرفصل برنامه ششم توسعه، تأمین امنیت غذایی است، گفت: هم اکنون حدود ۵۲ درصد از کالری مورد نیاز در کشور تأمین می‌شود و قصد داریم تا در برنامه ششم توسعه آن را به ۸۰ درصد برسانیم.

به گزارش عیارآنلاین، اسکندر زند، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، امروز در مراسم امضای ۴ فقره قرارداد واگذاری دانش فنی تولید خوراک ماهیان خاوریای، تولید مایه تلقیح سویا، لوبیا و نخود به بخش خصوصی، گفت: ورود بخش خصوصی به صنعت نسبت به ورود بخش خصوصی به کشاورزی راحت‌تر است زیرا زیرساخت‌های لازم در این بخش فراهم نیست و در حال انجام کارهایی در این راستا هستیم.

اسکندر زند

وی افزود: عمده‌ترین سرفصل‌ کشور در برنامه ششم توسعه امنیت غذایی است و  ایران قابلیت خود اتکایی در این بخش را در حد قابل توجهی دارد و عمده فعالیت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در همین راستا است.

معاون وزیر کشاورزی تصریح کرد: از لحاظ تولید کالری در حال حاضر حدود ۵۲ درصد از کالری موردنیاز کشور در داخل تأمین می‌شود و جهت‌گیری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رسیدن به تأمین ۸۰ درصد کالری است.

زند اظهار داشت: رسیدن به این مهم فقط با توان بخش دولتی امکان‌پذیر نیست و برای تحقق آن کمک بخش خصوصی نیز لازم است.

وی افزود: از ابتدای سال ۱۰ دستاورد کاربردی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به بخش خصوصی واگذار شده است و امیدواریم تا پایان سال به دو برابر افزایش یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: دستاوردهای واگذار شده به بخش خصوصی همچنان مورد حمایت ما در سازمان تحقیقات قرار دارد و تا آنجایی که امکان داشته باشد از آنها حمایت می‌کنیم.

وی افزود: در ۴ سال گذشته امتیاز ۸۰ دستاورد تحقیقاتی را سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به بخش خصوصی واگذار کرده که ۱۵ مورد آن در یک سال گذشته انجام شده است.

در پایان این مراسم توافقنامه همکاری به منظور تولید خوراک ویژه ماهیان خاویاری و همچنین قرارداد واگذاری حق بهره برداری موقت از دانش فنی تولید مایه تلقیح  مربوط به ۳ محصول سویا، لوبیا و نخود بین موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر، موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهادکشاورزی و بخش خصوصی به امضا رسید.

منبع:فارس

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

  1. حمید منصوری :

    باسلام
    امنیت غذایی در گرو امنیت آبی است لذا بدون در نظر گرفتن پتانسیل منابع آبی امنیت غذایی بدست نمی آید. لذا امنیت آبی پیش قدم و از اولویت بیشتری برخوردار می باشد. از این رو شعار امنیت غذایی با کدام منابع آب ؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: