۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۴
براساس آمار 2013 میلادی:

فاصله سرانه مصرف فولاد ایران با متوسط کشورهای صنعتی ۶۶ کیلو گرم

براساس آمار انجمن جهانی فولاد، متوسط مصرف سرانه فولاد در کشورهای صنعتی جهان در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۳۰۰ کیلو گرم بود که فاصله ایران با این میزان ۶۶ کیلو گرم است.

به گزارش عیارآنلاین، اکنون مصرف سرانه فولاد کشور ۲۳۴ کیلوگرم است و دستیابی به رقم ۵۰۰ کیلوگرم به عنوان یک انتظار از سوی تولیدکنندگان این بخش مطرح شده است.

فولاد

مجموع تولید فولاد خام کشورمان در پایان سال گذشته به رقم بیش از ۱۵٫۶ میلیون تن رسید و تولیدات فولادی نیز افزون بر ۱۶٫۵ میلیون تن ثبت شد.

سرانه مصرف فولاد چین با جمعیت ۱٫۴ میلیارد نفری در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۵۴۵ کیلوگرم بود.

انجمن جهانی فولاد در گزارش خود به نقل از سالنامه آمار فولاد اعلام کرد، سرانه مصرف محصولات فولادی سال گذشته میلادی ۲۱۹٫۳ کیلوگرم ثبت شد در حالی که در ۲۰۱۲ رقم ۲۰۷٫۹ کیلوگرم بود.

آمارها نشان می دهد در سال ۲۰۱۳ میلادی مصرف جهانی فولاد به رقم یک میلیارد و ۵۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید، در حالی که در سال ماقبل یک میلیارد و ۴۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن ثبت شده بود.

کره جنوبی در حالی که در جدول تولیدکنندگان عمده فولاد در جهان سال ۲۰۱۳ جایگاه ششم را به خود اختصاص داده بود، از نظر سرانه مصرف این فلز راهبردی رتبه اول را کسب کرد.

سرانه مصرف فولاد کره جنوبی در سال گذشته میلادی رقم ۱۰۶۱٫۲ کیلوگرم بود.

همچنین کشور قطر در حاشیه خلیج فارس با جمعیت برآورد شده کمتر از دو میلیون نفری خود به عنوان دومین کشور جهان از نظر سرانه مصرف فولاد با رقم ۹۹۳٫۵ کیلوگرم در جدول مربوطه جای گرفته است.

علاوه بر این کشورهای امارات متحده عربی، سنگاپور، تایوان و جمهوری چک در رتبه های بعدی از نظر سرانه بالای مصرف فولاد در سال ۲۰۱۳ قرار دارند.

براساس بررسی های صورت گرفته، کوچکترین مصرف کنندگان فولاد جهان در کشورهای آفریقایی جای دارند که از جمله آنها کنگو با ۱٫۶ کیلوگرم سرانه مصرف، اوگاندا، ماداگاسکار و سودان به ترتیب ۳٫۳ ، ۴٫۳ و ۵٫۶ کیلوگرم سرانه مصرف فولاد داشتند.

واحدهای عمده تولیدکننده فولاد ایران شامل فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان به همراه فولاد خوزستان (اهواز)هستند.

پیش از این دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در چارچوب سند چشم انداز ۱۴۰۴ هدف گذاری شده بود اما براساس اطلاعات منتشره از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران این رقم به ۴۴ میلیون تن کاهش یافت.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: