۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۶
معاون امور مهندسی وزیر نفت درگفت و گویی اعلام کرد:

بازنگری در طراحی پالایشگاه های فعال پارس جنوبی

معاون امور مهندسی وزیر نفت گفت: با بازنگری در طراحی پالایشگاه های فعال پارس جنوبی، ضمن افزایش ظرفیت پالایشی آنها درصدد جلوگیری از احداث پالایشگاه های جدید هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، سیدعماد حسینی روز دوشنبه در گفت وگویی با بیان آنکه طراحی پالایشگاه های پارس جنوبی در گذشته برای راه اندازی و استفاده در ۸ تا ۱۰ سال گذشته انجام شده بود، تأکید کرد: برای شرایط جدید نیاز داریم طراحی این پالایشگاه ها را تغییر دهیم.

سید عماد حسینی

معاون امور مهندسی وزیر نفت اضافه کرد: در نظر داریم، با افزایش ظرفیت پالایشی پالایشگاه های موجود، از احداث پالایشگاه های جدید جلوگیری کنیم.

حسینی گفت: براین اساس، امکان بازنگری در پالایشگاه های پارس جنوبی که قبلا طراحی شده، اما هنوز احداث نشده اند، وجود دارد.

معاون امور مهندسی وزیر نفت خاطرنشان کرد: البته در پروژه هایی که کار ساخت آنها در گذشته شروع شده تغییری داده نمی شود.

وی ادامه داد: فازهای مختلف پارس جنوبی، از ویژگی های خاصی برخوردارند و قابلیت کپی برداری از روی یکدیگر را ندارند، اما متاسفانه این اتفاق رخ داده و بنابراین در پی بازنگری آنها هستیم.

میدان گازی پارس جنوبی، یکی از بزرگترین منابع گازی جهان است که بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در عمق حدود ۳۰۰۰ متری زیر کف خلیج فارس و حدود ۱۰۵ کیلومتری سواحل ایران قرار دارد و یکی از اصلی ترین منابع انرژی کشور به شمار می رود.

مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. ذخیره گاز این بخش از میدان ۱۴ تریلیون متر مکعب گاز به همراه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است که حدود ۸ درصد از کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخائر گاز کشور را شامل می شود.

تولید و فراورش گاز فازهای ۱۰ گانه پارس جنوبی در ۵ پالایشگاه مستقل در مجاورت یکدیگر در دو کیلومتری ساحل خلیج فارس در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه واقع در استان بوشهر و در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شرق شهر بوشهر قرار گرفته است.

با راه اندازی فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در سال جاری، پالایشگاه های مربوط به این فازها نیز در مدار فعالیت قرار می گیرد.

فازهای ۱۳،۱۴،۱۹،۲۰،۲۱،۲۲،۲۳ و ۲۴ نیز پس از تکمیل فازهای پنج گانه فوق در سال های آینده به بهره برداری می رسند.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: