۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۳
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت وگویی اعلام کرد

تولید گاز سکوی فاز ۱۷ پارس جنوبی در فصل زمستان آغاز می شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: برداشت گاز ترش توسط سکوی دریایی فاز ۱۷ پارس جنوبی در فصل زمستان سال جاری آغاز می شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی اکبر شعبانپور در گفت و گویی درباره وضعیت توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ مختلف پارس جنوبی، اظهار داشت: مشعل سکوی فاز ۱۸ نیز روشن شده و مراحل پایانی راه اندازی آن در حال انجام است.

پارس جنوبی

شعبانپور خاطرنشان کرد: البته به دلیل آنکه هنوز پالایشگاه این فازها به بهره برداری نرسیده است، گاز ترش دریافتی از طریق احداث یک خط لوله انشعابی و بین فازی به پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ منتقل می شود.

وی با بیان اینکه روند تکمیل واحدهای پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ در حال انجام است، گفت: دو واحد از این پالایشگاه تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد که البته در آغاز کار از گاز ترش فازهای ۶، ۷ و ۸ استفاده می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: با احداث یک خط لوله بین فازی، گاز فازهای ۶، ۷ و ۸ به پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ارسال می شود.

با روشن شدن مشعل فاز ۱۸، تولید از سکوی فاز ۱۸ آغاز شده که با تکمیل فعالیت های بخش خشکی فاز یادشده در این میدان مشترک، تولیدات این سکو که معادل ۱۷ میلیون مترمکعب است به شبکه سراسری گاز کشور تزریق خواهد شد.

طی دو هفته آینده باراه اندازی خط لوله بین فازی فازهای ۱۷ و ۱۸ با ۱۵ و ۱۶ امکان انتقال و پالایش ۱۷ میلیون مترمکعب گاز تولیدی سکوی فاز ۱۸ در پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ فراهم می شود.

توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس جنوبی به منظور تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی ، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد  تولید سالیانه ۱میلیون تن اتان و ۱٫۰۵ میلیون تن گاز مایع (پروپان و بوتان ) LPG انجام می شود.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: