۱۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۱
معاون سابق اشتغال وزارت کار در گفت‌وگویی عنوان کرد

تحلیل ایجاد ۴۰۰ هزار فرصت شغلی در سال جاری/ توجه صرف به ورودی اشتغال کافی نیست

معاون سابق وزارت کار در مورد تحلیل وضعیت ایجاد ۴۰۰ هزار فرصت شغلی در سال جاری گفت: آنچه مهم است تغییر میزان شاغلان در اقتصاد است و اگر هنگام اظهارنظر درباره رقم اشتغالزایی، فقط راجع به ورودی صحبت کنیم گمراه‌کننده خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، علی اکبر لبافی در گفت‌وگویی در مورد ایجاد ۴۰۰ هزار اشتغال جدید در سال جاری اظهار داشت: مفهوم فرصت‌ شغلی با اشتغال تفاوت دارد و نیازمند توجه به تفاوت بین دو مفهوم و اصطلاح متفاوت Job و Employment هستیم.

کار

معاون سابق توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در ادبیات بازار کار، اصطلاح اول به معنای شغل در سطح خرد است و مفهوم دوم به معنای اشتغال در سطح اقتصاد کلان است.

وی بیان داشت: وقتی پیرامون اشتغال صحبت می‌کنیم، منظورمان تغییرات ایجاد شده در تعداد شاغلان کشور است، برای مثال یک استخر را تصور کنید که از یک طرف آب وارد می‌­شود و از طرف دیگر هم آب از آن خارج می ­شود، اگر شما فقط راجع به شدت ورود آب به استخر صحبت کنید، اطلاع مفیدی در مورد اینکه مقدار موجودی آب استخر در حال کم شدن یا اضافه شدن است، نمی‌دهید؛ در ادبیات اشتغال هم تعداد شغل ایجاد شده اهمیتی ندارد، بلکه آنچه مهم است تغییرات کل شاغلان در اقتصاد است،

لبافی ادامه داد: چون ممکن است خیلی بیش از اینکه شغل ایجاد شده باشد، شغل از بین رفته باشد و در واقع تخریب شغلی به مراتب بیشتر از شغل‌های ایجاد شده باشد بنابراین برای مثال ما نیازمند آن هستیم که بدانیم در تابستان سال ۱۳۹۲ کل تعداد شاغلان چه مقدار بوده و در تابستان امسال به چه میزانی رسیده است، دیگر کاری نداریم چه تعداد شغل جدید ایجاد شده است، فقط تمرکز ما بر تغییرات ایجاد شده در این دوره زمانی در کل تعداد شاغلان یا به عبارت دیگر خالص اشتغال قرار می­‌گیرد.

این کارشناس بازار کار افزود: با این توضیح اگر وقتی درباره رقم اشتغال‌زایی می‌گوییم، فقط راجع به ورودی صحبت کنیم، گمراه کننده خواهد بود و هیچ‌گاه راجع به تعداد شغل‌های ایجاد شده بدون توجه به شغل‌های از دست رفته صحبت نمی­‌شود.

لبافی گفت: بر اساس آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع رسمی تولید آمار بیکار و اشتغال کشور، تعداد شاغلان کشور از ۲۲ میلیون نفر ( ۲۲٫۱۹۱٫۱۴۴ نفر) در تابستان ۹۲ به ۲۱.۴ میلیون نفر (۲۱٫۴۹۹٫۷۷۲ نفر) در تابستان ۹۳ کاهش یافته است، حدود ۶۹۱٫۴۷۲ نفر از جمعیت شاغل کشور در تابستان امسال کم شده و نرخ مشارکت هم کاهش یافته است.

معاون سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: آنچه به عنوان ایجاد اشتغال از آن یاد می‌شود، فرصت‌های شغلی است که تبدیل به شغل شده و به دو صورت بوده یعنی یا مشاغل‌ جدیدی که تاکنون وجود نداشته یا از جابجایی مشاغل به وجود آمده است.

وی ابراز امیدواری کرد، دولت همچنان که در تثبیت نرخ ارز و تورم توفیقاتی داشته در حوزه اشتغال نیز تدابیر لازم را اتخاذ کند، به خصوص در استان‌هایی مانند اصفهان و خراسان رضوی که نه تنها نرخ بیکاری کاهش ندارد، بلکه همزمان با کاهش نرخ مشارکت اقتصادی، افزایش نرخ بیکاری و کاهش شاغلان را دارند که باید بیش از سایر استان‌ها بستر لازم را برای سرمایه­‌گذاری فراهم کنند.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: