۱۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۷

معاون وزیر اقتصاد: لازمه حضور در بازارهای جهانی روان سازی قوانین گمرکی است

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای حضور مستمر در بازارهای جهانی و کاهش فاصله اقتصاد ایران با تجارت جهانی، چاره ای جز روان سازی و سهولت در قوانین و مقررات گمرکی نداریم.

به گزارش عیارآنلاین، اردشیر محمدی روز یکشنبه در کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی افزود: ایران با استانداردهای تجارت جهانی فاصله دارد و با مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بستر سازی برای تولید ملی می تواند این فاصله را کمتر کند.

اردشیر محمدی

وی اظهارکرد: تسهیل در تجارت جهانی به زیرساختهای متعدد نیاز دارد که بهبود فضای کسب و کار ایده آل و خروج از رکود اقتصادی شاخص تاثیرگذار در این حوزه است.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی گفت: پدیده قاچاق تراز تجاری کشور را در معرض آسیب قرار می دهد که این امر بنیان اقتصادی را نیز تضعیف و زمینه جولان سودجویان را نیز فراهم می کند.

وی ادامه داد: در تدوین قوانین جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مدیریت برخورد با جرایم و شدت جریمه به نحوی افزایش یافته که تحرکات سودجویانه بعدی قاچاقیان را تحت تاثیر قرار دهد.

او افزود: باید با بهبود فضای کسب و کار و حمایت از تولید داخلی و از سوی دیگر سهولت در مراودات گمرکی و همچنین آسان سازی مراحل ترخیص یا صادرات کالا، اجازه هرگونه تحرک را از قاچاقیان سلب کنیم.

محمدی تصریح کرد: صدور بخشنامه های متعدد و متناوب ، نبود ثبات در اجرای برخی قوانین، افزایش قیمت تمام شده کالا و خدمات و از طرفی وجود ریشه های رکود سبب می شود تا میدان برای فعالیت قاچاقیان فراهم شود.

به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی مهمترین عامل خشکانیدن ریشه های قاچاق در کشور است که دولت با بسته های حمایتی بویژه در حوزه تولید داخلی ، پیشتاز این عرصه شده است.

معاون وزیر اقتصاد گفت: استان مرکزی به لحاظ همگرایی و تعامل دستگاههای اجرایی از استانهای پیشتاز در حوزه مقابله با قاچاق کالا و ارز است.

محمدی بیان کرد: استان مرکزی نخستین استانی است که توانست با بسترسازی لازم زمینه اجرای ماده ۵۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز را فراهم آورد.

به گفته محمدی استان مرکزی به لحاظ فروش اموال تملیکی رتبه چهاردهم کشور را دارد که استانهای هرمزگان، تهران و بوشهر به ترتیب در جایگاههای اول تا سوم هستند.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی کشور گفت: قانونگذار برای معدوم سازی کالاهای خوراکی و بهداشتی که مغایر با استانداردهاست، قوانین خاصی وضع کرده و با مجرمان برخورد قاطع می شود.

محمدی افزود: سازمان اموال تملیکی نیز با توجه به وظایف خود ضمن استعلام از مراجع قانونی بویژه وزارت بهداشت و درمان به رغم وظایف حاکمیتی خود، کالاهای بدون استاندارد و مغایر با موازین بهداشتی را از چرخه بازار مصرف و فروش دور می کند.

وی گفت: این سازمان وظایف حاکمیتی خود را مقدم بر وظایف تصدی گری می داند و دراین راستا نیز تلاشهای فراوانی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی اضافه کرد: امسال بیش از هفت هزار میلیارد ریال کالای متروکه گمرکی به رغم دریافت از گمرک و سودآوری آن، بازپس داده شده که عمده این کالاها از ارقام سرمایه واسطه ای و ماشین آلات بخش تولید بوده است.

وی ادامه داد: این سازمان با هدف مبارزه با پدیده قاچاق و افزایش شاخص های اقتصادی کشور، وظایف خود را انجام می دهد .

به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ، دولت با اهرم تسهیلات و حمایت از تولید داخلی می تواند عاملی مهم در نابودی معضل قاچاق کالا و ارز باشد.

وی افزود: آموزش و تجربه کارشناسی بدنه گمرک می تواند سهم بسزایی در رشد شاخص های اقتصادی داشته باشد.

وی بیان کرد: دولت با بسته خروج از رکود و حمایت از تولید دلاخلی می تواند ضمن کمک به کاهش هزینه های بخش تولید، دست سودجویان از اقتصاد کشور را قطع کند.

محمدی اظهار کرد: در هفت ماه گذشته ۵۰ میلیارد ریال کالای مکشوفه در این سازمان به فروش رسید که مهمترین آنها پوشاک، منسوجات و کالاهای فساد پذیر بود.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی افزود: براساس قانون هر کالایی که در اختیار دولت قرار می گیرد توسط این سازمان تعیین تکلیف می شود.

*** قاچاق کالا موجب رکود می شود

استاندار استان مرکزی نیز گفت: قاچاق کالا و ارز، نبض اقتصاد کشور را نشانه می رود و رکود از تبعات این پدیده است.

محمدحسین مقیمی بیان کرد: اقتصاد کنونی کشور نیازمند عبور از رکود است که این امر راهکارهای متعددی دارد که مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از تولید ملی از شاخص های مهم در ایجاد ثبات اقتصادی و خروج از رکود است.

به گفته مقیمی، توسعه کشاورزی، صنعت و گردشگری از ابزارهای مهم تثبیت اقتصاد در استان مرکزی است که دولت نیز بر این امر اهتمام ویژه دارد.

وی افزود: دستگاههای اجرایی با تعامل سازنده خود با کمیسیون قاچاق کالا و ارز زمینه نابودی این پدیده شوم را فراهم آورند.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: