۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۰

معاون وزیر نیرو: جامعیت دادن به مدیریت آب در دستور کار است

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو گفت: بیشترین تلاش ما جامعیت دادن به مدیریت آب کشور و جبران ضعف هاست.

به گزارش عیارآنلاین، رحیم میدانی روز یکشنبه در دیدار با مدیران عامل صنعت آب استان یزد افزود: تأمین آب شرب از مشکلات اساسی است که با منابع محدود مالی نمی توان انتظارات به حق مردم را جواب داد اما امیدواریم منبع مالی مناسبی اختصاص داده شود و ما شاهد انقلاب در تأمین آب شرب شهری و روستایی باشیم.
رحیم میدانی

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو بیان کرد: الزامات مدیریت آب کشور، در همت، حمایت از سیاستهای آب و تغییر رویکرد است.

معاون وزیر نیرو از اختصاص چهار هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح تعادل بخشی در کشور خبر داد و گفت: اجرای این طرح زمان بر و سخت است و مثل پروژه های عمرانی قابل رؤیت نیست و متولیان کار باید صبور باشند.

وی ادامه داد: اعتبار اختصاص داده شده به اجرای طرح تعادل بخشی در کشور نسبت به سال گذشته ۵ برابر شده لذا باید در مقابل، ما هم تلاش خود را صد برابر کنیم.

میدانی با بیان اینکه بخش آب کشور دارای کارنامه درخشانی است هرچند ضعف هایی در کارهای غیرعمرانی و غیرسازه ای داشته ایم گفت: طبیعتاً در کارهای اجرایی ضعف هم دیده می شود.

وی گفت: در بخش آب همه کوتاهی کرده اند چرا که سازمان برنامه و بودجه در تبیین برنامه سوم، چهارم و پنجم می توانست حمایت بیشتری از بخش آب کشور داشته باشد.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد در حق بخش آب کشور ظلم شود و اگر هم در جایی مشکلی پیش آید به مردم اطلاع رسانی خواهد شد تا بیگانگان به آن دامن نزنند.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: نگاه متولیان بخش آب کشور باید نسبت به مسائل آب یک نگاه خاص باشد و اگر قبلاً با این دید به مسائل آب نگاه شده بود آب کشور وضعیت بهتری داشت.

وی گفت: تنها با نوشتن و تصویب، کاری انجام نمی شود بلکه باید مصوبات اجرایی شود.

وی اظهار داشت: آنچه مایه دلخوشی است تحول در مدیران آب کشور است و آنها به عنوان موتور محرک آب باید همه را با خود همراه کنند.

معاون وزیر نیرو افزود: به تنهایی از عهده این کار برنمی آییم و باید قوه قضاییه، رسانه ها، جامعه بهره برداران همراهی لازم را داشته باشند.

میدانی با ابراز خرسندی از حمایت و پیگیری وزیر نیرو بیان کرد: وزیر نیرو درخصوص مسائل آب حساس و پیگیر بوده و در دیدار هیات وزیران با رهبر معظم انقلاب به مسائل آب کشور توجه ویژه شد و این پشتوانه معنوی بزرگ برای ماست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد هم درخصوص شرایط اقلیمی و منابع آبی استان گفت: میزان متوسط بارندگی استان ۹۳ میلیمتر یعنی ۲٫۵ برابر کمتر از متوسط کشوری و ۸ برابر کمتر از متوسط جهانی است.

حسین غفوری افزود: متوسط بارندگی استان در سال آبی جاری ۸۲٫۳ میلیمتر بوده که این میزان در سال گذشته ۱۳۳٫۲ میلیمتر و میزان متوسط بارندگی یزد در سال آبی جاری ۴۳ میلیمتر است.

حسین غفوری یادآور شد: میزان بارندگی در ارتفاعات شیرکوه که مهمترین منبع تغذیه منابع آب استان می باشد در سال آبی جاری نسبت به میانگین درازمدت بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: از ۱۹دشت استان، سطح آب ۱۴ دشت در حال افت است و مهمترین دشت های استان در شرایط بحرانی قرار دارند.

وی افزود: مجموع کسری حجم مخزن در دشت های استان یزد در سال ۹۲-۹۱ معادل ۳۹۱ میلیون مترمکعب است.

علی اسلامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد هم به بیانات مقام معظم رهبری در سفر به استان یزد اشاره و بیان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که مهمترین مسئله استان یزد آب است اما ۷ سال از سفر ایشان به استان یزد می گذرد و در دولت قبل و دولت کنونی اقدام شایسته ای در این زمینه صورت نگرفته است.

وی افزود: اگر برای این استان فکر اساسی نشود مطمئن باشید تا ۱۰ سال آینده با چالشی بزرگ روبرو می شویم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد بیان کرد: در استان یزد تقریباً همه شهرها بجز ابرکوه، هرات و مروست، بخشی از نیاز آبی خود را از آب انتقالی تأمین می کنند و آن سه شهر هم از دیگر حوضه های آبریز، آب مورد نیازشان تأمین می شود.

اسلامی ادامه داد: در ابتدا مقرر شد آب انتقالی به مصرف شهر یزد، اردکان و میبد برسد ولی طی سفر رئیس جمهوری سابق به استان مصوب شد ۹ شهر دیگر استان با نیاز آبی بالای ۵۰۰ لیتر در ثانیه از آب انتقالی استفاده کنند و این درحالیست که میزان آب اختصاص داده شده روز به روز با کاهش همراه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان نیز گفت: این استان در سال زراعی گذشته با ۴۳٫۵ درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن کم بارش ترین استان کشور بود.

محمد رضا حاتمی افزود: این در حالیست که در ردیف میزان اعتبارات تخصیص داده شده به خشکسالی ها، استان یزد در ردیف چهاردهم قرار دارد.

استان یزد بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و خشکسالی های دو دهه گذشته، خسارات جبران ناپذیری بر منابع اقتصادی آن وارد کرده است.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: