۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۱

افزایش قیمت شیر در جلسه دیروز دولت تصمیم‌گیری نشد

مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران، گفت:‌ در جلسه روز گذشته دولت با صنایع لبنی و انجمن دامداران تنها پرداخت ۲۲۵میلیارد تومان یارانه شیر خام سه ماهه اول سال جاری مصوب شد و بقیه مطالبات به بعد، و پس از انجام کارهای کارشناسی موکول شد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین چمنی مشاور مدیر عامل صنایع شیر ایران در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها ،گفت: در جلسه روز گذشته دولت،‌صنایع شیر و انجمن دامداران تنها پرداخت ۲۲۵ میلیارد تومان یارانه شیر خام سه ماهه اول سال جاری مصوب و این مبلغ به حساب وزارت جهاد کشاورزی واریز شد.

شیر

وی افزود: بقیه مطالبات دامداران از جمله خرید شیر خام توسط صنایع لبنی به قیمت مصوب ۱۴۴۰تومان و افزایش ۱۱درصدی قیمت لبنیات و یا پرداخت یارانه به صنایع بابت خرید شیر خام از دامداران با قیمت ۱۴۴۰تومان به بعد و پس از انجام کارهای کارشناسی موکول شد.

مشاور مدیر عامل صنایع شیر ایران، اظهار داشت: همچنین در جلسه روز گذشته بحث توزیع رایگان شیر در مدارس مطرح شده که گویا ۱۵۰میلیارد تومان یارانه دولت بابت انجام این کار به حساب وزارت جهاد کشاورزی واریز شده و قرار است بقیه یارانه ۱۵۰ میلیارد تومانی در روزهای آتی واریز شود.

چمنی تصریح کرد: سرانه مصرف شیر در خوشبینانه‌ترین حالت در کشور ۸۰ کیلوگرم و سرانه تولید شیر ۱۰۲کیلوگرم است.

وی افزود: در حالیکه سرانه مصرف شیر در برنامه پنجم توسعه ۱۶۷کیلوگرم عنوان شده اما اجرای سیاست‌ها از مرحله اول توسعه تا کنون به گونه‌ای بوده که همواره در مصرف شیر با کاهش مواجه شده‌ایم.

مشاور مدیر عامل صنایع شیر ایران، بیان داشت:‌ بانک مرکزی سال گذشته اعلام کرد که پس از اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها مصرف شیر ۲۴ درصد کاهش یافته است.

چمنی تصریح کرد: افزایش قیمت و هزینه‌ها باعث کاهش مصرف شیر می‌شود و هزینه کاهش مصرف شیر بسیار بیشتر از صرفه‌جویی که دولت در عدم پرداخت یارانه انجام می‌دهد است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون شیر خام ممتاز از دامداران با قیمت ۱۲۰۰تومان خریداری می‌شود،‌ اظهار داشت:‌پس از افزایش ۱۵درصدی قیمت لبنیان شیر خام ممتاز با ۱۰۰تومان افزایش قیمت از دامداران خریداری می‌شود و قیمت خرید آن از ۱۱۰۰تومان به ۱۲۰۰تومان افزایش یافت.

مشاور مدیر عامل صنایع شیر ایران، گفت: از ۱۵ درصد افزایش قیمت محصولات لبنی ۸درصد به دامداران پرداخت می‌شود در حالیکه پس از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها صنایع با ۱۲ درصد افزایش هزینه مواجه شده است.

وی افزود: صنعت لبنیات سود بسیار کمی نسبت به سایر صنایع دارد به طوریکه سود حاصل از تولید محصولات لبنی فقط ۳درصد است.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: