۱۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۳

صدور مجوز استفاده از منابع داخلی برای معاملات برق/ تأمین مالی صنعت برق از بورس تسهیل می‌شود

مدیرعامل بورس انرژی ایران در نشست تخصصی تأمین مالی از طریق بازار سرمایه توسط صنعت برق با اشاره به راه‌اندازی کد عام با استفاده از منابع داخلی در معاملات برق گفت: این اقدام موجب افزایش نقدشوندگی و انگیزه سودآوری برای شرکت‌ها می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، امیر هامونی در پانل تخصصی تشریع روش‌های ضررت تأمین مالی صنعت برق از طریق بازار سرمایه با اشاره به اینکه یکی از مزایای بازار سرمایه شفافیت، نقدشوندگی و سودآوری است، گفت: در بازار سرمایه انواع روش‌های تأمین مالی وجود دارد که یکی از آنها اوراق مشارکت و صندوق‌های پروژه هستند.

امیر هامونی - مدیرعامل فرابوررس

وی افزود: تاکنون صنعت برق هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی از طریق بازار سرمایه داشته است و طرح‌های توسعه‌ای خود را به اجرا گذاشته است.

هامونی با اشاره به شیوه ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه گفت:‌ ابتدا شرکت‌ها در هیئت پذیرش بررسی و سپس با موافقت اعضا وارد بازارهای فرابورس می‌شوند.

وی گفت: تاکنون ارزش بازاری شرکت‌های پذیرفته شده در فرابورس نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان شده است.

براساس این گزارش در ادامه این نشست تخصصی، سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران با اشاره به اینکه صنعت برق جایگاه خوبی در تأمین مالی از بازار سرمایه دارد، گفت: مدیران و مسئولان وزارت نیرو در زمینه تأمین مالی از طریق بازار سرمایه پیش‌قدم بودند که به عنوان مثال مدیریت پروژه‌های نیروگاهی (مپنا)‌ طبق سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی وارد بورس تهران شد و پیش از آن هم مسئولان بازار سرمایه تلاش کردند تا این شرکت بزرگ و تأثیرگذار وارد بورس شود.

وی با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در بورس انرژی تأکید کرد: ۲۱ نیروگاه در بورس انرژی ثبت شده و این نیروگاه‌ها با سقف تولید خود برای ۴۱ شرکت توزیع که خریدار هستند به فروش می‌رسانند.

حسینی گفت: در حال حاضر با مشارکت توانیر و مدیریت شبکه برق ایران بخشی از تأمین مالی نیروگاه‌ها از طریق بازار انرژی انجام می‌شود.

وی با اعلام این خبر که شرکت‌ها از اواسط آبان مجاز شدند تا با کد عام معاملات خود را انجام دهند، گفت: این اقدام مزیت‌های مختلفی دارد و برهمین اساس شرکت‌های توزیع با منابع داخلی خود اقدام به معامله می‌کنند.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: