۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۲

بررسی پیشرفت میدان نفتی یادآوران/ فاز اول آذر ماه به بهره‌برداری می‌رسد؟

در پی تاکید دولت یازدهم بر بهره‌برداری از میادین مشترک طبق وعده های داده شده فاز نخست میدان نفتی یادآوران با هدف بهره‌برداری روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت باید در آذر ماه به بهره‌برداری برسد.

به گزارش عیارآنلاین، عملیات حفاری کلیه چاه‌های مربوط به فاز نخست میدان نفتی یادآوران به پایان رسیده و بنا به اعلام مجری طرح توسعه این میدان نفتی،‌ میزان پیشرفت در بسته تاسیسات سرچاهی ٨٥ درصد، در خطوط لوله جریانی و منیفولدها ٨٤ درصد، در خطوط لوله صادراتی ٩٢ درصد و در کارخانه بهره برداری بالغ بر ٧٧ درصد است و تاکنون پیمانکار بیع متقابل حدود ٩٥ درصد از میزان سرمایه گذاری لازم برای انجام کار را پرداخت کرده است.

میدان نفتی

بر اساس این گزارش میدان نفتی یادآوران از میادینی است که رد پای چینی‌ها در بهره‌برداری به موقع آن دیده می‌شود.

این میدان مشترک نفتی ایران با عراق از ترکیب دو میدان حسینیه و کوشک ایجاد شده است و پس از ساعت‌ها مطالعه و کار کارشناسی، قرارداد توسعه فاز اول این میدان نفتی آذرماه سال ۱۳۸۶ بین شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران (متن) به عنوان کارفرما و شرکت ساینوپک چین با ارزش حدود ۲ میلیارد دلار برای تولید روزانه ‌۸۵ هزار بشکه در فاز اول و همچنین تولید ۱۰۰ هزار بشکه در فاز د وم به صورت بیع متقابل منعقد شد، اما چینی‌ها در این پروژه باز هم به وعده خود عمل نکرده و آنطور که باید پروژه را پیش نبردند.

چینی ها کار در این پروژه را در مرداد ماه ۸۷ آغاز کردند و در حالی که بنا بود فاز اول ۱۷ تیر ماه سال ۹۲ (۵۹ ماهه) به‌طور کامل به بهره برداری برسد این امر محقق نشد و تاکنون چینی ها تاخیری ۱۲ ماهه در بهره برداری از این فاز داشته اند.

البته آنطور که گفته می‌شود در سال ۸۹ با موافقت دولت، رقم اعتبارات توسعه فاز اول این میدان با افزایش یک میلیارد و ۶۳۳ میلیون دلاری از مرز ۳٫۶ میلیارد دلار عبورکرد.

بر این اساس آبان ماه سال گذشته بود که پس از تاکید بیژن زنگنه، وزیر نفت بر توسعه هر چه سریعتر میدان های مشترک بخش خشکی بویژه میدان یادآوران و همچنین انتقاد شرکت ملی نفت از عملکرد پیمانکار چینی در این پروژه، در حالی که روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت در قالب تولید زودهنگام (از بهمن ماه ۹۰) از این میدان مشترک تولید می‌شد، ساینوپک وعده داد که میزان تولید را تا بهمن سال ۹۲ به روزانه ۵۰ هزار بشکه برساند.

اما این وعده باز هم عملی نشد، تا اینکه اواخر اسفند ماه سال گذشته، عبدالرضا حاجی حسین نژاد، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران(متن) گفت که احتمال دارد که تولید نفت تا پایان سال ۹۲ به ۵۰ هزار بشکه در روز برسد.

این شرکت چینی به رغم دیگر پیمانکار چینی فعال در میدانی نفتی آزادگان جنوبی که نتوانست به وعده های خود عمل کند و از این پروژه عظیم نفتی اخراج شد، طبق تایید شرکت ملی نفت ایران، ظاهرا پس از چند هفته تاخیر توانست ظرفیت تولید در این میدان مشترک را به روزانه حدود ۵۰ هزار بشکه برساند،اما این اعلام شرکت ملی نفت در حالی صورت گرفته که عبدالرضا حاجی حسین نژاد، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت امروز گفته است که هم اکنون روزانه ٢٥ هزار بشکه نفت از این میدان تولید می‌شود.

وی همچنین گفته که فاز دوم توسعه این میدان مشترک با مشکل چندانی روبه رو نخواهد بود و در صورتی که سرمایه گذاری برای تامین اعتبار پروژه اعلام آمادگی نکند، میدان با استفاده از منابع و سرمایه های داخلی شرکت ملی نفت ایران توسعه می یابد.

ساینوپک نیز پیشنهادی به شرکت ملی نفت مبنی بر افزایش مجدد مدت زمان اجرای طرح ارائه داده بود که با مخالفت شرکت ملی نفت روبرو شد.

البته مجری طرح توسعه یادآوران به تازگی هرگونه مذاکره برای اجرای فاز دوم طرح یادآوران وابسته به الحاقیه و تایید شرکت ملی نفت ایران است.

منبع:ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: