۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۷

سهم ۲۵ درصدی سازمان دامپزشکی در اقتصاد ملی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از سهم ۲۵ درصدی سازمان دامپزشکی در اقتصاد ملی کشور خبر داد و گفت: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی دام؛ سازمان های دامپزشکی و فعالیت های آنها ۲۵ درصد تولیدات کشورها را افزایش می دهند.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی خلج اظهارداشت: با توجه به استقرار ایران در یک منطقه پرخطر و اقداماتی که از سوی این سازمان صورت می گیرد، معتقدیم سازمان دامپزشکی ایران سهم ۲۵ درصدی در افزایش تولید و اقتصاد ملی دارد.

مهدی خلج

وی با بیان آنکه طبق آمارها، در حال حاضر ۳۳ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی متعلق به دام، طیور و آبزیان است، افزود: همین امر نشان می دهد که سازمان دامپزشکی نقش بارزی در ارزش افزوده و تولید ناخالص داخلی کشور دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور بر ضرورت اعمال مقررات بهداشتی تاکید کرد و گفت: مسئولان معتقدند پایداری تولیدات کشاورزی زمانی رخ می دهد که محصولات قابلیت رقابت و حضور در بازارهای جهانی را داشته باشند لذا اقدامات بهداشتی این سازمان می تواند در پایداری تولیدات دامی نقش بسزایی داشته باشد.

خلج افزود: هم اکنون براساس مقررات بین المللی تنها معاهده الزام آور برای حضور در بازارهای صادراتی جهان، رعایت مقررات بهداشتی دام است و رعایت این معاهده نیز مورد تاکید ما است.

وی تصریح کرد: برای اطمینان از تولید محصول سالم، سازمان دامپزشکی اعمال مقررات بهداشتی را از نخستین مرحله تولید تا صادرات به شکل جدی برعهده دارد.

وی درباره سیستم های الکترونیک آنلاین دریافت اطلاعات بیماری های دامی، اظهار داشت: در حال حاضر سازمان دامپزشکی برای مقابله و کنترل بیماری های دامی با استفاده از سیستم های الکترونیک آنلاین دریافت اطلاعات بیماری ها وارد اقدام واکنش سریع می شود.

خلج معتقد است، سازمان دامپزشکی کشور با توجه به اعتبارات و امکانات موجود برای اقدامات واکنش سریع و تولید محصولات خام دامی سالم توانسته سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد ملی را تحقق بخشد.

وی اظهار داشت: بدیهی است؛ محدودیت ها، موانع و کمبودهایی برای تشدید اعمال مقررات بهداشتی وجود دارد که امیدواریم دولت بتواند بخشی از این مشکلات از جمله نیروی انسانی و اعتبارات مورد نیاز را برای مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام و تقویت آزمایشگاه های مرجع دامپزشکی تامین کند تا سهم دامپزشکی در اقتصاد ملی افزایش یابد.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: