۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۱

دری نجف‌آبادی: ایران باید به عنوان یک قدرت نفتی در دنیا معرفی شود ‌

‌نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: باید با سرمایه‌گذاری در حوزه دانش صنعت نفت و آماده کردن شرکت‌های پیمانکار نفتی ایرانی برای رقابت با شرکت‌های بزرگ دنیا، ایران را به عنوان یک قدرت نفتی در حوزه برخورداری از دانش و تخصص صنعت نفت معرفی کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی در بازدید از مجموعه پالایشگاه امام‌خمینی(ره) شازند با اشاره به جایگاه نفت، گاز و صنعت پالایشگاه در تأمین نیازهای ایران اسلامی در ۱۰۰ سال آینده،افزود: تأمین سوخت مورد نیاز کشور توسط نفت و گاز و صنایع پایین‌دستی و بالا دستی آن از واقعیت‌هایی است که کسی نمی‌تواند آنرا نادیده بگیرد.

آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی

امام جمعه اراک ادامه داد: مهندسان و متخصصان بومی که در اجرای طرح توسعه پالایشگاه نقش داشتند و توانستند با عبور از سد محکم تحریم‌ها، دانش خود را در راستای انجام کاری بزرگ بکار بگیرند، باید امروز در قالب تیم‌های تخصصی مهندسی صنعت نفت گرد هم آمده و موجب توسعه پالایشگاه‌های کشور شوند.

دری نجف‌آبادی با تأکید بر ضرورت ایجاد مراکز تحقیقاتی و R&D، مراکز پایلوت صنعتی و … در صنعت گفت: اگر ما در صنعت نفت کشور صاحب فناوری و تکنولوژی شویم، می‌توانیم با حضور پرقدرت در کشورهای منطقه و همسایه اعم از عراق نسبت به اجرای پروژه‌های نفتی در این کشورها اقدام کنیم.

وی در ادامه از نیروی انسانی به عنوان سرمایه ارزشمند صنعت نفت ایران یاد کرد و افزود: بازنشستگان این حوزه سرمایه‌های خوب و گرانقدر کشورند که باید با تشکیل شرکت‌های تخصصی صنعت نفت از آنها برای ارائه مشاوره‌های تخصصی در بخش حفاری، ساخت پالایشگاه‌ها و … در داخل کشور و کشورهای همسایه استفاده کرد تا ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور زمینه ارزآوری به کشور از محل ارائه خدمات مهندسی صنعت نفت را فراهم کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اظهار کرد: نیروی انسانی یک سرمایه برای کشور به شمار می‌رود و نباید این سرمایه در مسیرهای اداری بدون تحرک نگه داشته شود.

دری نجف‌آبادی با بیان این‌که تشویق جوانان جویای کار به اشتغال در بخش‌های مختلف تولیدی یک ضرورت است گفت: اشتغال نیروی انسانی در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات می‌تواند بار قابل توجهی از مشکلات پیش روی کشور را برداشته و ضمن رفع معضل بیکاری زمینه توسعه اقتصادی را نیز فراهم کند.

وی ادامه داد: وقتی کشور از لحاظ اقتصادی تقویت شود دیگر هیچ قدرتی نمی‌تواند با تهدیدات اقتصادی ضربه‌ای به ما وارد سازد، کشوری که سابقه درخشانی در تاریخ داشته و متکی به دین و آموخته‌های دینی ارزشمند است نباید هراسی از بدخواهان به خود راه دهد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود مجموعه پالایشگاه شازند را به تلاش در راستای افزایش ظرفیت‌های تولیدی این مجموعه تشویق کرد و گفت: مدیران پالایشگاه باید جدی‌تر در مسیر اجرای پروژه‌های طرح توسعه پالایشگاه حرکت کنند تا زمینه افزایش تولید روزانه از ۱۶ میلیون لیتر بنزین را به ۲۰ میلیون لیتر در روز فراهم کنند.

دری نجف‌آبادی توجه به مسائل زیست محیطی را اصلی مهم و اساسی در افزایش تولید محصولات پالایشگاه دانست و افزود: پالایشگاه باید ضمن توجه به مسائل زیست محیطی بستر تولید محصولات با کیفیت را در مجموعه خود فراهم کند، محصولاتی که وقتی در اختیار مجموعه‌های صنعتی دیگری چون نیروگاه قرار می‌گیرد دیگر کسی دغدغه آلودگی هوا را به جهت سوخت مازوت بی‌کیفیت نداشته باشد که این مسئله مهم در این پالایشگاه صورت پذیرفته و باید مستمر باشد.

وی اظهار کرد: امروز پالایشگاه‌های بزرگ و صاحب نام قدیمی ایران در انتظار دست یاری متخصصان پالایشگاه شازند هستند، متخصصانی که باید امروز با عزم ملی، پالایشگاه ستاره خلیج فارس را راه‌اندازی کنند، پالایشگاهی که می‌تواند با تبدیل میعانات گازی سفره‌های پارس جنوبی، به گازوئیل، سرمایه عظیمی را نصیب کشور کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با بیان این‌که خوداتکایی، استقلال، پیشرفت، عزت علمی، فناوری و در نهایت اقتصاد مقاومتی نیازمند همت بالای مردان بلند همت است گفت:تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش بی‌وقفه مردان و زنان پویا و فعال را در کشور می‌طلبد.

دری نجف آبادی با بیان این‌که پالایشگاه شازند باید به عنوان پالایشگاه استاندارد و نمونه در سطح جهانی معرفی شود، افزود: باید با سرمایه‌گذاری در حوزه دانش صنعت نفت کشور و آماده کردن شرکت‌های پیمانکار نفتی ایران برای رقابت با شرکت‌های بزرگ دنیا، ایران را به عنوان یک قدرت نفتی در حوزه برخورداری از دانش و تخصص صنعت نفت معرفی کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در این بازدید با مراحل کار تولید در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند از نزدیک آشنا و از نمایشگاهی که به مناسبت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان در پالایشگاه شازند دایر شده بود دیدن کرد.

منبع:ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: