۱۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۵

انباشت بدهی تاسیسات واگذار شده در وزارت نیرو و قیمت پائین، دو چالش مهم صنعت برق

معاون برنامه‌ریزی و اموراقتصادی وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مشکل اصلی صنعت برق انباشت بدهی‌هایی است که ناشی از واگذاری برخی از تاسیسات و باقی ماندن بدهی‌ها در داخل وزارت نیرو است، گفت: بیشتر کشورهای همسایه با ما مبادله انرژی دارند که این امر نشان‌دهنده موقعیت خاص ایران و توانایی و پتانسیل بالای صنعت است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا دایمی در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق با اشاره به اینکه هم‌اکنون صنعت برق به‌لحاظ تعدد تولید و فناوری ساخت مشکلی ندارد، افزود: اگر بخواهیم منطقی و درست نگاه کنیم، مشکل اصلی صنعت برق انباشت بدهی‌هایی است که ناشی از واگذاری برخی از تاسیسات و واماندن بدهی‌ها در داخل وزارت نیرو است که در کنار تعرفه‌های بسیار پایین صنعت، موجب شده است این صنعت توازن و تعادل لازم را نداشته باشد.

علی‌رضا دایمی - علیرضا دائمی

وی افزود: با وجود مشکلات بزرگ این صنعت نقش ارزشمندی در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، پایه‌گذاری اقتصاد مقاومتی و کمک به توسعه کشور دارد. اگر این دو نکته برطرف شود، صنعت برق مسیر تاریخی خوبی را طی کرده و توانایی لازم را برای توسعه هرچه بیشتر دارد.

وی خاطر نشان کرد: تلاش ما باید در زمینه به‌روز کردن دانش فنی برای تولید انرژی با بازده بالاتر و مصرف سوخت کمتر متمرکز شود.

معاون وزیر نیرو افزود: قدرت صنعت برق کشور در سال‌جاری برای تامین برق پایدار و باکیفیت به‌ویژه در اوج مصرف تابستان ۹۳ به خوبی نمایان شد و با توجه به افزایش هفت درصدی میزان مصرف برق ،برق موردنیاز مردم و صنایع کشور در سال‌جاری بدون مشکل خاصی تامین شد.

دایمی با تاکید بر اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که توانایی احداث واحدهای نیروگاهی را دارد، افزود: تلاش زیادی در این مسیر شده و ظرفیت‌های بسیار زیادی هم به‌دست آمده است، اما این نباید موجب شود از مسیر توسعه و تکمیل یافته‌ها بازبمانیم.

وی ادامه داد: ما هنوز مسیر طولانی در بالا بردن بهره‌وری، افزایش دانش فنی و فناوری‌های نو در تولید نیروگاه‌ها داریم. باید به سمت افزایش بهره‌وری و بهینه کردن واحدهای تولیدی از نظر ساخت و فناوری حرکت کنیم.

دایمی با اشاره به توسعه توانمندی‌های صنعت برق در بخش خصوصی، تصریح کرد: وقتی صحبت از واحد نیروگاهی و توربین‌های بزرگ می‌شود مجموعه‌های موفقی در کشور نظیر گروه مپنا وجود دارند.

وی ادامه داد: ظرفیت‌سازی برای نیروگاه‌های کوچک و پراکنده (DG) نیز از این شرکت آغاز شده است اما مپنا در واحدهای بزرگ حرف نخست را در منطقه خاورمیانه می‌زند.

معاون برنامه‌ریزی و اموراقتصادی وزیر نیرو با اشاره اهمیت صندوق‌ها و موسسه‌های سرمایه‌گذاری در تامین طرح‌ها، گفت: این صندوق‌ها ابزاری هستند که می‌توانند در توسعه صنایع مختلف از جمله آب و برق بسیار موثر باشند. در عین حال این ابزار منابع پایداری را می‌توانند برای صنعت تامین کنند.

به گفته دایمی ، هم‌اکنون تمامی نقاط کشور تحت پوشش خدمات برق‌رسانی است و ۵۵ هزار روستا به برق دسترسی دارند.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: