۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۲

قائم مقام وزیر نیرو :صندوق ضمانت صادرات به جای تأمین مالی، پروژه حذف می‌کند

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل گفت: صندوق ضمانت صادرات به جای جبران کمبود سرمایه خود، پیشنهاد حذف پروژه‌هایی که مذاکراتش برای اجرا در کشوری دیگر به نتیجه رسیده را می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل محصولی در نشست توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت برق در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی برق ایران اظهار داشت: در حال حاضر ۴ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار قرارداد در غالب ۸۸ پروژه، صادرات خدمات فنی و مهندسی برق به بیش از ۲۰ کشور دنیا داریم که توسط ۳۰ شرکت ایرانی در حال اجراست.

برق

وی افزود: همچنین حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار پروژه جدید صادرات خدمات فنی و مهندسی برق در حال بررسی و نزدیک به عقد قرارداد است.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل با بیان اینکه “تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پروژه صدور خدمات فنی و مهندسی برق اتمام یافته و تحویل داده شده”، گفت: ایران در کشورهایی همچون اتیوپی، آذربایجان، آفریقای شمالی، سریلانکا، ترکمنستان ، پاکستان، عمان، کنیا، افغانستان، تاجیکستان، عراق، سوریه و … صادرات خدمات فنی و مهندسی در حوزه آب و برق دارد و علی رغم وجود مشکلات مالی شرکت‌های ایرانی توانسته‌اند فعال باشند.

وی ادامه داد: صندوق ضمانت صادرات به جای جبران کمبود سرمایه خود، پیشنهاد حذف پروژه‌هایی که مذاکراتش برای اجرا در کشوری دیگر به نتیجه رسیده را می‌دهد که ما گفتیم به جای حذف پروژه ها و پاک کردن صورت مسئله، به دنبال راهکار برای تأمین مالی پروژه ها باشید.

محصولی با اشاره به توقف پروژه نیروگاه مگری اذعان داشت: حذف پوشش بیمه نیروگاه مگری در ارمنستان نمونه ای از حذف پروژه ها بود که به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسیده بود و ما رفتیم صحبت کردیم که اینکار به اعتبار ملی آسیب می زند که پس از مدت‌ها تلاش، دولت مصوبه کمیسیون اقتصادی را رد کرد و پروژه نیروگاه مگری ادامه می یابد.

وی افزود: سرمایه صندوق ضمانت صادرات باید به میزانی باشد که نیازهای پروژه های نفت و نیرو را که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در برخی پروژه ها نیاز مالی وجود دارد را بتواند پوشش دهد.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل از نقش تأثیرگذار پیشنهادات وزارت نیرو در مصوبات شورای عالی صادرات خبر داد و گفت: روز گذشته مصوبات دومین جلسه شورای عالی صاردات در دولت یازدهم اعلام شد که از ۱۰ مصوبه این جلسه، ۸ مصوبه مربوط به پیشنهادات وزارت نیرو بود.

وی افزود: از ۲۴ مورد تاکیدات مقام معظم رهبری در عرصه اقتصاد حدود ۱۳ مورد مربوط به صادرات است که به برق نیز مربوط است، از اینرو باید برنامه عملیاتی مناسب برای توسعه صادرات داشته باشیم.

محصولی با اشاره به توجه مقامات کشورهایی چون ترکیه، چین و کره جنوبی به صادرات خدمات فنی و مهندسی شرکت های خصوصی در این کشورها گفت: من شنیدم که آقای اردوغان شخصا برخی پروژه های صادراتی شرکت ها را پیگیری می کند تا به نتیجه برسد، من نمی گویم تا این حد مقامات کشور پیگیر باشند اما طرح هایی که به صندوق ضمانت صادرات یا دیگر نهادهای مربوطه میبریم را تصویب کنند.

وی افزود: استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای پروژه های صنعت برق با مشکلاتی همراه است که باید اساسنامه این صندوق اطلاح شود یا استفاده از منابع آن تسهیل شود.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: