۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۲
بر اساس تمدید توافق موقتی ژنو

۵ روز از موعد پرداخت قسط پنجم دارایی‌های بلوکه‌شده ایران گذشت

در حالی‌ که ۱۳ آبان، موعد پرداخت پنجمین قسط از اقساط شش‌گانه ایران بر اساس تمدید توافق ژنو، به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار بود اما تاکنون با گذشت ۵ روز، خبری از پرداخت منتشر نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، ۱۳ آبان (۳ نوامبر) موعد پرداخت پنجمین قسط از اقساط شش گانه ایران بر اساس تمدید توافق ژنو، به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار بود که تاکنون با گذشت ۵ روز خبری از پرداخت منتشر نشده است.

دلار - پول

البته این موضوعی جدید نیست بطوریکه تمام اقساط قبلی نیز با تاخیر واریز شدند که با توجه به دقت طرف غربی در انجام تعهدات ایران در زمان تعیین شده، جای بسی تامل دارد.

برای مثال قسط سوم با تاخیر ۳۵ روزه و قسط چهارم با تاخیر ۲۷ روزه به حساب بانک مرکزی ایران در کشور امارات واریز شد.

بر اساس توافق صورت گرفته در مورد تمدید چهار ماهه برنامه اقدام مشترک، آمریکایی‌ها پذیرفته‌اند که تمهیدات لازم برای آزادسازی به‌موقع اموال بلوکه شده ایران را فراهم آورند.

دو قسط اول به مبلغ یک میلیارد دلار از سوی ژاپن و دو قسط دوم از سوی پالایشگاه‌های هند به مبلغ ۹۰۰ میلیون دلار به حساب بانک مرکزی ایران در کشورهای ثالث واریز شده است.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در سوم آذر ماه ۱۳۹۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ به توافق موقتی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» منتج شد که بر اساس آن طرف‌های غربی متعهد شدند تا برخی از تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش داده و در ازای کاهش گام به گام فعالیت‌های هسته‌ای ایران، ۴٫۲ میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه شده نفتی آن را طی ۸ قسط آزاد سازند.

این توافق در ۳۰ دی همان سال برابر با ۲۰ژانویه ۲۰۱۴ وارد مرحله اجرا شد و در ۲۰ جولای ۲۰۱۴ برابر با ۲۹ تیر ۱۳۹۳ مهلت اجرای آن به پایان رسید.

ایران و گروه ۱+۵ در ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۳ پس از دو روز رایزنی توافق کردند تا این دوره برای مدت ۴ ماه دیگر تمدید شود. اکنون ۲ هفته مانده است تا این مهلت به پایان برسد.

یکی از مفاد تمدید ۴ ماهه توافق موقتی ژنو، آزادسازی ۲٫۸ میلیارد دلار دیگر از درآمدهای نفتی بلوکه شده ایران بود.

قرار شد تا این اقساط طی ۶ مرحله و به فاصله هر ۳ هفته یک بار به حساب بانک مرکزی ایران در کشورهای ثالث واریز شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: