۱۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۴

قمصری: اندونزی ناچار نیست برای واردات نفت از ایران تا اتمام تحریم‌ صبر کند

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه هنوز تقاضای رسمی واردات نفت از سوی اندونزی به دست ما نرسیده است، گفت: اگر شرکتی یا کشوری از جمله اندونزی بخواهد واردات نفت از ایران را آغاز کند، مشکلی نخواهد داشت و مجبور نیست تا برداشته شدن تحریم‌ها صبر کند.

به گزارش عیارآنلاین، سید‌محسن قمصری در گفت‌وگویی در پاسخ به پرسشی درباره ابراز تمایل وزارت نفت ایران برای سرمایه‌گذاری در صنعت پالایش اندونزی به منظور تضمین صادرات نفت،‌گفت:‌ در جریان این مسئله قرار نداریم و در این باره مطلبی با ما مطرح نشده است.

قمصری

وی همچنین در خصوص پرسشی درباره ابراز تمایل وزیر انرژی اندونزی برای واردات نفت از ایران، گفت: هنوز درخواستی از جانب اندونزی به دست ما نرسیده و ما برنامه خاصی برای صادرات نفت به اندونزی نداریم.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت تاکید کرد:‌البته هر کس برای خرید نفت به ما مراجعه کند، ما با او کار می‌کنیم.

وی تصریح کرد: اگر شرکتی یا کشوری از جمله اندونزی بخواهد واردات نفت از ایران را آغاز کند، مشکلی نخواهد داشت و مجبور نیست تا برداشته شدن تحریم‌ها صبر کند تا در شرایط فعلی هم می‌توانند از ایران نفت وارد کنند.

به گزارش فارس،برخی رسانه‌های خارجی در روزهای اخیرا خبر داده‌اند هیئتی از سوی وزارت نفت ایران در سفر به اندونزی با مقامات وزارت انرژی این کشور مذاکره کرده‌اند و بر اساس گفته ناریانتو واگیمین رئیس کل بخش نفت و گاز وزارت انرژی اندونزی، ایران خواهان سرمایه گذاری در اندونزی به ویژه در بخش های پالایشگاهی، پتروشیمی و گاز طبیعی مایع LNG است.

پیش از این ملاقات، یک شرکت ایرانی با یک شرکت اندونزیایی برای سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری ساخت پالایشگاه های نفتی در «جاوه غربی» و «بانتن»، توافقی به امضا رسانده بودند. همچنین در این قرارداد، شرکت ایرانی با تامین بیش از ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز برای پالایش در این پالایشگاه ها به مدت ۲۰ سال موافقت کرده بود.

از سوی دیگر، سودیرمان سید وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی به تازگی گفته است: دولت اندونزی به منظور تامین نیاز پالایشگاه‌های داخلی برای طولانی مدت، واردات نفت را بر اساس یک طرح خرید مستقیم از تولیدکنندگان نفت، افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه ایران، نمایندگان خود را به اندونزی فرستاد و خواهان تجدید قراردادی که پیش‌تر امضا شده بود، است، ابراز خوش‌بینی کرد که دو کشور قرارداد نفتی‌شان را که برای مدت طولانی به تاخیر افتاده است، به زودی تحقق بخشند.

به گزارش فارس، اندونزی، عضو سابق اوپک، روزانه ۱٫۶ میلیون بشکه نفت مصرف می‌کند درحالی که تولید داخلی نفت این کشور کمتر از ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: