۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۹
اوپک پیش بینی کرد

قیمت نفت در نیمه دوم ۲۰۱۵ به ۱۱۰ دلار می‌رسد

اوپک پیش بینی کرد قیمت نفت از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ با آغاز روند افزایشی به ۱۱۰ دلار برسد و در طی ۲۵ سال آینده رقم بشکه ای ۱۷۷ دلار را تجربه کند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از راشا تودی، اوپک اعلام کرد، قیمت نفت از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ شروع به افزایش خواهد کرد و در طی ۲۵ سال آینده به بشکه ای ۱۷۷ دلار خواهد رسید.

اوپک

عبدالله البدری در کنفرانسی خبری که در حاشیه مراسم انتشار گزارش چشم انداز جهانی نفت برگزار شد با اشاره به کاهش اخیر قیمت ها گفت: «ما نگران هستیم، اما وحشت زده نیستیم.»
اوپک اعلام کرد، انتظار دارد که قیمت جهانی نفت خام در اواسط سال ۲۰۱۵ افزایش یابد و به ۱۱۰ دلار در هر بشکه برسد. بر این اساس همچنین قیمت سبد نفتی اوپک به صورت اسمی تا سال ۲۰۲۵ به ۱۲۴ دلار و تا سال ۲۰۴۰ به ۱۷۷ دلار خواهد رسید.
قیمت جهانی نفت به دلیل فزونی عرضه و کاهش تقاضا، از اواسط ماه ژوئن تاکنون بیش از ۲۵ درصد کاهش یافته است.
اوپک می گوید، تقاضا برای نفت از سوی اعضای سازمان ممکن است در سال ۲۰۱۷ و قبل از اینکه در سال ۲۰۱۸ شروع به افزایش کند، به پایین ترین رقم ۱۴ ساله خود یعنی ۲۸٫۲ میلیون بشکه در روز برسد. این رقم ۶۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی گزارش سال گذشته و ۸۰۰ هزار بشکه کمتر از میزان مورد نیاز امسال است.
کاهش قیمت نفت موجب مطرح شدن این گمانه زنی شده است که اعضای اوپک در نشست آینده خود در ۲۷ نوامبر، برای حمایت از قیمت ها، میزان تولید را کاهش خواهند داد. برای بسیاری از اعضای اوپک قیمت زیر ۸۰ دلار به معنای کاهش بخش قابل توجهی از درآمدهایشان خواهد بود.
یک مقام اوپک که در حاشیه این نشست سخن می گفت به وال استریت ژورنال گفت: «اگر قیمت به ۷۰ دلار در هر بشکه برسد، در درون اوپک وحشت و اضطراب ایجاد خواهد شد. ما به زندگی با قیمت ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت عادت کرده ایم.»
بر اساس این گزارش، تقاضا برای نفت در کشورهای در حال توسعه ای نظیر چین و هند، بالاترین رقم را به خود اختصاص خواهد داد. حدود ۷۱ درصد مصرف کل جهانی به کشورهای آسیایی اختصاص خواهد داشت.
به اعتقاد اوپک، تحریم های غرب تاثیر ملموسی بر صنعت نفت روسیه نخواهد داشت. به گفته کارشناسان، میزان تولید نفت روسیه ممکن است تا سال ۲۰۱۸ اندکی کاهش یابد، اما در سال ۲۰۱۹ مجددا شروع به رشد خواهد کرد. و به ۱۱٫۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: