معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی:

تلفات برق صفر نمی‌شود/ اکثر نیروگاه‌های گازی تا پایان سال به سیکل ترکیبی تبدیل می‌شوند

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه تا پایان سال ۹۳ بیشتر نیروگاه‌های گازی کشور که پتانسیل تبدیل شدن دارند، به سیکل ترکیبی تبدیل می‌شوند، گفت: اینکه تمامی ۳۰ تا ۳۵ میلیارد کیلووات‌ ساعت تلفات صفر شود، یک خیال واهی است.

به‌ گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان در نشست هم‌اندیشی تخصصی شرکت‌های پیمان‌کاری، تولیدی و مهندسی در کاهش تلفات شبکه‌های برق و تعیین فرصت‌های جدید کسب‌وکار که در حاشیه برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران تشکیل شد، با بیان اینکه شرط اینکه در یک بازه کوتاه زمانی بتوان به موفقیت بزرگ کاهش تلفات دست یافت، ترسیم یک چشم‌انداز واقعی است.

نیروگاه گنو

وی با بیان اینکه لازمه پیش‌شرط هر موفقیت این است که یک چشم‌انداز واقعی ترسیم و براساس آن اقدام‌های لازم برای آن موضوع عملی شود، اظهار داشت: کاهش پنج درصد تلفات در مدت یک سال رقم بزرگی است، اما با جذب عزم عمومی می‎توان به این هدف والا دست یافت.

*اینکه تصور کنیم تمامی ۳۰ تا ۳۵ میلیارد کیلووات‌ساعت تلفات صفر شود، یک خیال واهی است

وی تصریح کرد: اینکه تصور کنیم تمامی ۳۰ تا ۳۵ میلیارد کیلووات‌ساعت تلفات صفر شود، یک خیال واهی است و در هیچ نقطه‌ای از جهان تمامی تلفات صفر نمی‌شود، بلکه می‌توان امیدوار بود که تلفات تا حد زیادی کاهش یابد.

فلاحتیان افزود: تا سه ماه آینده حدود ۴۲۰۰ تا ۴۳۰۰ مگاوات نیروگاه گازی موجود نیز به سیکل ترکیبی تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: در بودجه سال‌های ۹۲، ۹۳ و ۹۴ این فرصت حاصل شده است، تا بتوان برای کاهش تلفات انرژی تصمیم‌های موفقیت‌آمیزی اتخاذ کرد، گفت: در سال گذشته موفق شدیم با انعقاد قرارداد با بخش خصوصی، سه‌هزار و ۷۳۰ مگاوات از نیروگاه‌های گازی را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم و حدود ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت انرژی بادی، خورشیدی و تجدیدپذیر ایجاد کنیم.

فلاحتیان با بیان اینکه تا پایان سال ۹۳ تمامی نیروگاه‌های گازی که پتانسیل تبدیل شدن به نیروگاه سیکل ترکیبی را دارند، به سیکل ترکیبی تبدیل می‌شوند، گفت: در سال‌های ۹۲ و ۹۳ توفیق چندانی در کاهش تلفات نداشتیم اما امیدواریم امروز به راهکارهایی برسیم و بستر کار را برای انجام پروژه‌های آینده به‌منظور کاهش تلفات هموار کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: