۱۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۹
عضو شورای عالی اشتغال:

حفظ مشاغل موجود اولویت اصلی شورای عالی اشتغال است

عضو شورای عالی اشتغال با اشاره به اینکه حفظ اشتغال موجود اولویت اصلی شورای عالی اشتغال است گفت: شناسایی واحدهای تولیدی مشکل دار در استان‌ها یکی از مصوبات این شورا است.

به گزارش عیارآنلاین، مهرزاد مویدی در گفت‌وگویی درباره برگزاری نشست شورای عالی اشتغال گفت: تا کنون خبری از برگزاری جلسه شورای عالی اشتغال نیست. آخرین جلسه این شورا۱۶تیر ماه سال جاری برگزار شد بعد از آن نیز دیگر جلسه ای برگزار نشده است.

اشتغال 2

وی آسیب شناسی در واحدهای تولیدی مشکل دار را یکی از دستورات مهم وزارت کار دانست و گفت: با وجود اینکه مسئولان از کاهش تورم و بهبود فضای کسب و کار صحبت می‌کنند اما تا کنون مشاهده می‌ کنیم که وضعیت هنوز بهبود نیافته است.

عضو کارگری شورای عالی اشتغال افزایش شرکت‌های پیمانکاری در فضای بازار را یکی از آسیب‌های جدی در مسیر اشتغال دانست و اظهار کرد:شرکت های پیمانکاری کاهش نرخ بیکاری را به دنبال ندارند، بلکه باعث افزایش دلالی در مسیر تولید تا مصرف می شوند.

مویدی بیان کرد:به طور مثال یک کارخانه با تعداد نیروی تقریباً‌ زیاد، کارگران درون خود را زیر نظر پیمانکار می‌برد و عملاً‌ شغل جدیدی ایجاد نشده است. در این پروسه کارفرما کار را به پیمانکار می سپارد. پیمانکار نیز برای اینکه براش سود و منفعتی وجود داشته باشد، کارگر را به صورت روزمزد یا قراردادی جذب می کند. نمونه این نوع کار در حال حاضر در بسیاری از کارخانه‌ها به چشم می‌خورد. زمانی که کارگر روز مزد می‌شود، یعنی اگر سرکار باشد حقوق دریافت می‌کند اگر سرکار نباشد،حقوقی برایش لحاظ نمی‌شود.

عضو کارگری شورای عالی اشتغال با بیان اینکه بیشترین نیروهای اخراجی از شرکت‌های پیمانکاری است افزود:بیشترین پرونده های اخراجی در حال بررسی در هیأت‌های حل اختلاف و تشخیص مربوط به صنف و کارگاه‌های کوچک است که کار از سوی کارفرما به پیمانکار واگذار شده است.

وی با بیان اینکه تعداد شرکت‌های پیمانکاری روزانه افزایش می‌یابد بیان کرد: بدون آنکه صلاحیت این شرکت‌ها ارزیابی شود، این شرکت‌ها ایجاد می‌شود. بعضاً‌صلاحیت‌هایی که برای این شرکت‌ها صادر می شود یکساله است که پس از پایان آن دیگرشرکت‌ها به سمت کسب سود و منفعت حرکت می‌کنند.

عضو کارگری شورای عالی اشتغال افزود:کارگران شرکتی‌همواره بلاتکلیف هستند،حتی در شرکت‌های دولتی نیز بلاتکلیف هستند. برخی از این کارگران با داشتن سابقه های ۱۰ سال و بالاتربیمه نیستند و حق آنها پایمال شده است.

این عضو شورای عالی اشتغال مهمترین مشکل در مسیر اشتغال کشور را بی توجهی به حفظ اشتغال موجود خواند و ادامه داد: با توجه به سابقه ای که در این زمینه دارم، معتقدم اگر شغل‌های موجود حفظ شود می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات اشتغال را حل کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: