رييس دفتر ريیس‌جمهوری:

تلفات برق قابل قبول نیست/ تامين منابع جديد اعتباری برای خروج صنعت برق از رکود

محمد نهاوندیان با تاکید بر این‌که میزان هدر رفت در بخش تولید، توزیع و انتقال قابل قبول نیست، بر لزوم استفاده از ابتکارات جدید تاکید کرد و گفت: بخشی از مشکل بدهی انباشته صنعت برق کشور در مرحله دوم اجراي هدفمندي يارانه‌ها حل شد و در برنامه جديد پيش‌بيني تامين منابع جديد اعتباری براي صنعت برق کشور صورت گرفته و در بودجه سال آینده نیز این امر مدنظر است.

به گزارش عیارآنلاین، رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر این‌که قدرت برنامه ریزی و پیش بینی پذیری به اقتصاد ایران بازگشته است، گفت: آرامشی که احساس می شود نتیجه کاهش تورم است که باعث افزایش سرمایه‌گذاری به دلیل کاهش التهابات شده است.

نهاوندیان

محمد نهاوندیان با تاکید بر این‌که میزان هدر رفت در بخش تولید، توزیع و انتقال قابل قبول نیست، بر لزوم استفاده از ابتکارات جدید تاکید کرد و گفت: البته باید توجه داشت که بسیاری از مشکلات صنعت برق به خاطر مسائل بیرون صنعت است از جمله تحمیل شرایط هدفمندی‌ یارانه‌ها که باعث تضعیف صنعت شد.

وی با تاکید بر این‌که در شرایط ملتهب با عوامل ریسک فراوان، برنامه ریزان و سرمایه‌گذاری‌ نمی‌دانند چه کار باید انجام شود، گفت: داشتن افق بلند مدت از لازمه های تدبیر و دوراندیشی است، لذا باید بتوانیم تصویر پنج ساله و ۱۰ ساله از کشور داشته باشیم تا هر کسی که براساس آن برنامه ریزی کند و بخش خصوصی و دولت تکلیف خود را بدانند.

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد:‌دراین افق بلند مدت مهم است که محورهای توسعه آینده را برای کشور ببینیم و در این بین صنعت برق باید حضور جدی داشته باشد.در حال حاضر ما بین اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی و اقتصاد مبتنی بر بهره وری هستیم. لذا باید محورهای جدید برای رشد پایدار را تعریف کنیم و صنعت برق می تواند یکی از محورهای توسعه آینده کشور باشد.

*** صنعت برق می تواند محور اتکا برای اشتغالزایی پر درآمد باشد
نهاوندیان با اشاره به کارنامه روشن صنعت برق که ایجادکننده اعتماد به پتانسیل صنعت است، گفت: با این وجود باید منابع دستیابی به بازار را بیابیم. صنایع برق می توانند محور اتکا برای اشتغالزایی پر درآمد در آینده باشند. در برنامه ریزی توسعه اکنون باید منطقه‌ای فکر کنیم، بدین صورت که همان گونه که در مورد ایران می اندیشیم درمورد افغانستان یا عراق نیز فکر کنیم.اگر با هم فکر کنیم در کنار توسعه امنیت نیز حاصل می شود.

*** تخصیص اعتبار صندوق نوآوری ۲۰ برابر شد

وی با تاکید بر این‌که الان توانمندی ایران در نیروگاه سازی به گونه ای است که یکی از هفت کشور فعال در دنیا شده‌ایم و این افتخار بزرگی است گفت: باید در فناوری‌های نو به صورت جدی کار کنیم و میدان را برای جوانان باز کنیم. دولت یازدهم در حمایت از نوآوری قدم برداشته و اعتبار صندوق نوآوری را در یک سال اخیر ۲۰ برابر کرده است، از هر گونه ابتکاری استقبال می شود و صنعت برق از این امر مستثنی نیست.

رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر لزوم برداشته شدن مشکلات خروج از رکود، گفت: آثار سیاست‌های انضباط مالی و پولی بلافاصله خود را نشان دادند، به گونه‌ای که برخی بخش‌ها رشد مثبت‌شان شروع شده است. بودجه وزارت نیرو نیز به گونه‌ای دیده شده که افق پرداخت کامل تعهدات وجود داشته باشد؛ امیدواریم با بهبود شرایط در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ امکان بیشتری فراهم شود و مناسبت درون صنعت برق با قدرت بیشتر پیش رود.

***مناسبت بین المللی خوب بازارگشا است

نهاوندیان افزود: صنعت برق پتانسیل بالا برای تبدیل شدن به هاب منطقه را دارد اما لازمه آن مناسبت خوب بین المللی است که بازارگشایی و حضور رقابتی در بازارها را حاصل می کند.

*** به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران نتیجه کار خوب دولت است

وی با تاکید بر افق روشن مذاکرات ۱+۵ به دلیل عملکرد مثبت دولت گفت: در حال حاضر در مذاکرات حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شده و همه متوجه شده اند که ما به دنبال اهداف صلح آمیز هستیم.

رییس دفتر رییس جمهور تاکید کرد:‌در شرایطی هستیم که کشورها نگاه خوش بینانه به مناسبات بین المللی، رفع تحریم های غیر قانونی و مذاکرات بین المللی ایران دارند و دیگر نمی شود نسبت به اقتصاد ایران غفلت کرد.

منبع: برق نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: