۱۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۹
روح الامینی:

برای حمایت از محصولات دانش بنیان خلأ قانونی داریم

رئیس کمیته علمی فناوری مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: در حمایت از حقوق مالکیت فکری و معنوی محصولات دانش بنیان خلاء قانونی داریم.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالحسین روح الامینی یکی از راه‌های افزایش سهم علم و فناوری در اقتصاد ملی را با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، شکل‌گیری اقتصاد دانش بنیان دانست و گفت: متأسفانه سال ها اقتصاد ما بر خام‌فروشی استوار بوده و در واقع دارای اقتصاد تک پایه بودیم. امید است توسعه‌ علم و فناوری گفتمان غالب محیط کشور باشد و پیوند آن با اقتصاد، زمینه را برای شکل‌گیری و رشد اقتصاد دانش بنیان فراهم کند.

دانش بنیان

عضو کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اقتصاد دانش بنیان، اقتصادی است که می‌تواند بر اساس ارائه خدمات فنی و خدمات تخصصی و محصولات با ارزش افزوده بالا جایگاه خوبی در اقتصاد کشور ایجاد کند. در حوزه‌هایی مانند دارو (بیوتکنولوژی، ریز فناوری و نانو فناوری) یا آی سی‌ تی و بسیاری از حوزه‌های مشابه می‌توانیم هم تأمین کننده مایحتاج کشور باشیم و هم به صادرات محصولات دانش بنیان روآوریم.

به گفته روح الامینی، نه تنها باید نیاز کشور از محصولات و خدمات متنوع دانش بنیان را مرتفع کنیم بلکه باید به سمت صادرات هم حرکت کنیم. به همین منظور لازم است ارزش بالا و حجم کم ایجاد شود. الان ما در حوزه زیست فناوری محصولاتی داریم که هر گرم آن هزاران دلار ارزش دارد در حالی که شما بعضی از محصولات معدنی یا خام را باید هزاران تن بفروشید تا چند صد دلار نصیبتان شود.

مسلط شدن گفتمان علم و فناوری با فرهنگ جهادی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران، در خصوص اهمیت و تأثیر تشکیل کرسی‌های آزاد اندیشی گفت: برای آنکه گفتمان علم و فناوری گفتمان مسلط شود نیاز داریم یک فرهنگ جهادی در حوزه‌های مرتبط با علم و فناوری در کشور شکل بگیرد و از نیازهای ضروری آن این است که یک فضای آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی و آینده‌نگری خوب در این حوزه‌ها داشته باشیم.

روح‌الامینی در ادامه تأکید کرد: تبادل آرا یا به تعابیری تضارب آرا می‌تواند برای بالفعل شدن اندیشه‌ها و نظریه‌ها که اثرات ملموسی در حوزه‌های علم و فناوری دارند، ظرفیت‌سازی کند. شکل‌گیری فرهنگ و گفتمان مسلط علم و فناوری از پیش نیازها و ضروریات اولیه‌ بحث آزاد‌اندیشی و نظریه‌پردازی است که متأسفانه در سالهای گذشته به آن توجه ویژه‌ای و درخوری نشده است. شکوفایی و بالفعل شدن استعدادها و اندیشه‌ها موجب تعالی همه جانبه و ارتقای جامعه به سمت جامعه‌ی آرمانی و مدینه مطلوبی می‌شود که در قانون اساسی کشور نیز به ابعاد مختلف آن اشاره شده است.

تکریم عملی نیروهای کارآمد

رئیس کمیته‌ علمی، تحقیقاتی و فناوری مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در حوزه‌های علم و فناوری از ابتدای انقلاب جهش‌های خیلی خوبی داشته‌ایم که اصلاً قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، گفت: رشد ما در علم و فناوری به لحاظ کمی و کیفی ده‌ها برابر و گاهی صدها برابر بوده است. اما در جهت اینکه زنجیره ایده تا عمل و ایده تا محصول شکل بگیرد نقص‌هایی داریم.

روح الامینی در خصوص حفظ و جذب نیروهای انسانی در حوزه‌ی علم و فناوری، افزود: اگر نیروی انسانی متخصص ما شناسایی ترویج و تکریم واقعی شوند می‌توانیم نیروی انسانی گسترده‌ای را تربیت و جذب خود کنیم. با الگودهی و امید آفرینی ضمن اینکه رویکرد نیروی انسانی به خارج از کشور را عوض می‌کنیم، از نیروی فکری آن می‌توانیم استفاده ببریم.

وی ادامه داد: نکته دومی که در خصوص حفظ و جذب نیروی انسانی با اهمیت است صدرنشینی عملی و نه شعاری نیروهای شایسته و کارآمد در حوزه‌های علم و فناوری است. وقتی در اداره امور حوزه‌ علم و فناوری و حوزه‌های مرتبط، مدیریت و راهبری با نیروهای انسانی باشد که به لحاظ تئوری، تجربی و مهارتی جزء ممتازین این رشته‌ها هستند خود یک جلب توجه و سمت‌دهی است.

خصوصی سازی واقعی نداشته‌ایم

رئیس اسبق انستیتو پاستور ایران، اقتصاد دولتی را یکی از موانع شکوفایی نیروی انسانی متخصص دانست و افزود: متأسفانه اقتصادمان در حوزه‌ علم و پژوهش در حدود ۷۰-۸۰ درصد دولتی است. در بحث نیروی انسانی باید مروج سازوکار غیردولتی باشیم. ما بسیاری از نهادهای حاکمیتی و نهادهای عمومی را داریم که ظاهر و قوانین خصوصی بر آنها هست ولی سازوکارشان و بهره‌دهی آنها شبیه همان نهادهای دولتی است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران، در ارتباط با حمایت از حقوق مالکیت فکری و معنوی در حوزه محصولات دانش بنیان، گفت: قانون‌های موجود در این زمینه کفایت نمی‌کند و به لحاظ قانونی خلاء داریم. عملاً مراکز سرمایه‌گذاری، بانکی و اعتباری تفاوتی برای شرکت‌های دانش بنیان قائل نیستند و باید در آیین‌نامه‌ها و رویه‌ها تجدید‌نظر شود. ما در زمینه‌های قوانین بانکی، گمرکی، مالیاتی، حمایت از صادرات، تعرفه‌های واردات، حمایت از مؤلفین، محققین، ثبت اختراع و … در حمایت از محصولات دانش بنیان خلاء‌های قانونی جدی داریم که نیاز به بازنگری دارد.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: