۱۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۷
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی:

انستیتو تحقیقات ملی و مرکز بین‌المللی تحقیق و توسعه گیاهان دارویی ایجاد می‌شود

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه‌اندازی انستیتو تحقیقات ملی و مرکز بین‌المللی تحقیق و توسعه در زمینه گیاهان دارویی تا سال ۱۴۰۴ خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمدحسن عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحقق سیاستهای کلی علم و فناوری کشور در بند یکم و نحوه دستیابی به علوم و فناوری‌های پیشرفته با سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ویژه را مستلزم حمایت از فناوران و ارتقای توانمندی بنگاه‌های اقتصادی یا شرکتهای دانش بنیان دانست.

گیاهان دارویی

وی با بیان اینکه جذب، انتقال و بومی‌سازی علوم و فناوری‌های پیشرفته سایر کشورها در حوزه گیاهان دارویی به تحقق این بند از سیاستها می‌انجامد، افزود: در این راستا افزایش فروش و سهم از بازار برای محصولات گیاهان دارویی، داروها و فرآورده‌های گیاهی و طب سنتی دانش بنیان و توانمند در بازارهای بین‌المللی با فعالیت کارگروه تخصصی توسعه تجارت، صادرات و بازاریابی در ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در دستور کار قرار گرفته است.

عصاره به برنامه‌ریزی برای دعوت از شرکت‌های خارجی فعال در عرصه بین‌الملل با هدف تسهیل‌گری و زمینه‌سازی برای افزایش ورود فناوری‌های جدید به بازار توسط این ستاد اشاره کرد و گفت: حمایت از تهیه و تنظیم آئین نامه‌ها، طرح‌ها و لوایح به منظور اصلاح و ساده سازی قوانین و ارائه آن‌ها به مراجع ذیصلاح برای تصویب از جمله اقدامات این ستاد برای تحقق بند دوم سیاستهای کلی علم و فناوری است.

به گفته وی، حمایت از تهیه و تدوین استانداردهای ملی برای محصولات حوزه گیاهان دارویی و صادرات و واردات آن و ارائه آن به مراجع ذیصلاح برای تصویب نیز پیرو این بند و در راستای سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی برنامه ریزی شده است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت ساماندهی و تقویت نظام‌های نظارت، ارزیابی، اعتبارسنجی و رتبه بندی در حوزه‌های علم و فناوری قید شده در سیاستهای کلی علم و فناوری، افزود: به منظور تحقق بند یادشده ساماندهی فرآیندها و ساختارهای نظارت و ارزیابی بر تمام فعالان و فعالیت‌ها در حوزه گیاهان دارویی در این ستاد آغاز شده است.

وی همچنین عنوان کرد: ساماندهی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی مجاز این حوزه مبتنی بر تأییدیه‌های معتبر و ممانعت از فعالیت‌های غیر مجاز و ایجاد سیستم نظارت بر بازار و مراکز عرضه محصولات و خدمات در حوزه گیاهان دارویی بویژه عطاری‌های سنتی در ذیل بند دوم سیاستهای کلی علم و فناوری با جدیت بیشتر در این ستاد اجرایی می‌شود.

سالانه ۲۰ مرکز رشد فعال در حوزه گیاهان دارویی تاسیس و تقویت می‌شوند

عصاره با اشاره به اهمیت حمایت از تأسیس و توسعه شهرکها و پارک‌های علم و فناوری در تحقق منویات رهبری، از تأسیس و تقویت حداقل ۲۰ مرکز در سال مطابق با چشم‌انداز سند راهبردی این ستاد خبر داد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، حمایت از بسترسازی مناسب در جهت افزایش تعداد مراکز رشد مستقر در شهرک‌های علمی وتحقیقاتی و پارک‏های علم و فناوری در زمینه گیاهان دارویی فرآورده‌های طبیعی، داروهای گیاهی و طب سنتی را از جمله عوامل تاثیر گذار در تحقق بند دوم این سیاستها دانست.

وی در ادامه اظهار کرد: ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی برای تحقق بند پنجم سیاست های کلی علم و فناوری تلاش گسترده‌ای در جهت هماهنگی لازم در صادرات مواد گیاهی، محصولات دانش‌بنیان، فرآورده‏های ثانویه، داروهای انسانی ودامی با منشأ گیاهی با هدف افزایش جهش‌دار در صادرات و ساماندهی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی مجاز این حوزه مبتنی بر تأییدیه‌های معتبر و ممانعت از فعالیت‌های غیر مجاز را در دستور کار خود قرار داده است.

عصاره با بیان اینکه افزایش نقش و مشارکت بخش‌های غیردولتی در حوزه علم و فناوری قید شده در بند پنجم سیاستهای کلی علم و فناوری با سیاستهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و این ستاد همخوانی دارد، گفت: حمایت از تجاری‌سازی و تولید صنعتی دستاوردهای بخش گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی منطبق بر شاخص‌های مصوب رسالت مهم ستاد است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در ادامه ابراز کرد: مطالعات جامع انجام شده با کمک همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی با هدف ایجاد بسته‌های کارآفرینی در زمینه گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و سایر فرآورده‌های طبیعی و حمایت همه جانبه در جهت توسعه کمی و کیفی و نیز افزایش تعداد شرکت‏های دانش‌بنیان در زمینه گیاهان دارویی، داروهای ‏گیاهی، فرآورده‌‏های طبیعی و طب سنتی نیز در راستای تحقق این بند در حال انجام است.

به گفته وی این ستاد به منظور جامه عمل پوشاندن به بند هفتم این سیاستها، راه‌اندازی انستیتو تحقیقاتی ملی و مرکز بین‌المللی تحقیق و توسعه در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی تا سال ۱۴۰۴ را در دستور کار خود قرار داده است تا از این طریق بحث تعامل بین‌المللی محقق شود.

عصاره همچنین تصریح کرد: جذب، انتقال و بومی‌سازی علوم و فناوری‌های پیشرفته سایر کشورها در حوزه گیاهان دارویی و ایجاد مرکز مطالعات بازرگانی بین‌المللی، بسته‌بندی و برندسازی در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی در راستای تحقق این بند و به همت این ستاد اجرایی می‌شود.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: