رییس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران:

کاهش ۵درصدی تلفات برق ۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی به همراه دارد

رییس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران گفت: کاهش سالانه پنج تا شش درصدی تلفات شبکه برق، می‌تواند معادل دو میلیارد دلار صرفه‌جویی برای کشور به همراه داشته باشد.

به‌گزارش عیارآنلاین، سعید مهذب‌ترابی در نشست هم‌اندیشی تخصصی شرکت‌های پیمان‌کاری، تولیدی و مهندسی در کاهش تلفات شبکه‌های برق و تعیین فرصت‌های جدید کسب‌وکار که در حاشیه برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران تشکیل شد، اظهار داشت: سالانه حدود ۳۰ میلیارد کیلووات‌ساعت تلفات انرژی داریم که صنعت برق موظف شده است سالانه یک درصد از این تلفات را کاهش دهد.

برق

وی با بیان اینکه صنعت برق همواره در مبحث بهره‌وری و نوآوری پیشرو بوده است، افزود: اگر بتوانیم در طول یک سال پنج تا شش درصد کاهش تلفات داشته باشیم، موجب حدود ۱۰ میلیارد کیلووات‌ساعت صرفه‌جویی در صنعت برق خواهد شد که از نگاه ملی حدود ۲۵۰۰ میلیون لیتر در سوخت صرفه‌جویی می‌شود و این میزان صرفه‌جویی در سوخت می‌تواند معادل دو میلیارد دلار امکان صرفه‌جویی در بخش کاهش تلفات را فراهم کند.
مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور نیرو با بیان اینکه تلفات مقوله‌ای نیست که بشود کشورها و استان‌های مختلف را با هم سنجید، گفت: نوع مشترک و مدل نصب لوازم اندازه‌گیری در میزان تلفات موثر است.
وی ادامه داد: هر کیلووات‌ساعت تلفات بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان هزینه دارد و برای کاهش تلفات کلی در شبکه‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری حدود چهارهزار میلیارد تومان خواهد بود.
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بخش کاهش تلفات فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران است، افزود: این فرصت مناسبی برای کسب‌وکار و کسب درآمد برای سرمایه‌گذار است.
مهذب‌ترابی با بیان اینکه در سال ۲۰۰۷ از نظر میزان تلفات رتبه یازدهم را در جهان داشته‌ایم، اظهار داشت: باید با انسجام و تعامل بین دولت و شرکت‌های خصوصی، تلاش کنیم تلفات را تا حد امکان کاهش دهیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: