مره‌صدق:

رفع دغدغه‌های پرستاران با اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت خدمتی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه تنها راه رفع دغدغه های پرستاران اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت خدمتی پرستاران است، گفت:‌ در این قانون برای اضافه‌کاری پرستاران محدودیت‌هایی درنظر گرفته شده تا افزایش ساعت اضافه کاری آنها منجر به افت خدمت به بیمار نشود.

به گزارش عیارآنلاین، سیامک مره‌صدق در گفت وگویی با یادآوری انتقاد جامعه پرستاری از افزایش نیافتن حقوق و کارانه آنها، افزود: این افراد جزو قشر زحمت‌کش جامعه درمانی کشور هستند که بدون‌شک باید به خاستگاه آنها نیز توجه شود؛ متاسفانه عدم اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت خدمتی پرستاران موجی از اعتراض را بین کارکنان این قشر ایجاد کرده است.

پرستار

نماینده مردم کلیمیان در مجلس شورای اسلامی،‌ ادامه داد: امروزه پرستاران به صورت مضاعف و در شیفت‌های متوالی فعالیت می‌کنند در حالی که در قانون مذکور روشی لحاظ شده که شرایط کاری پرستاران بر اساس روزی ۸ ساعت کار و همچنین افزایش میزان سابقه‌شان تنظیم می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ با بیان اینکه در قانون تعیین تکلیف وضعیت خدمتی پرستاران برای اضافه کاری آنها محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده تا افزایش ساعت اضافه کاری پرستاران منجر به افت خدمت به بیمار نشود، تصریح کرد: بدیهی است که سیستم سلامت به پرستاران وابسته است و باید منافع آنها در بخش سلامت تامین شود.

وی یادآور شد: مساله مهم آنجا است که اکنون هدف اصلی گام سوم طرح تحول سلامت برخورد با پزشکان زیرمیزی بگیر است که این طرح بار مالی زیادی را به بیمه‌ها تحمیل کرده است، در چنین شرایطی اگر قرار باشد بحث تعرفه‌گذاری پرستاری نیز اجرا شود بار مالی بیمه‌ها نیز دوچندان خواهد شد و وزارت بهداشت را با چالش مواجه خواهد کرد.

مره‌صدق با تاکید بر اینکه باید برای اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت خدمتی پرستاران بار مالی آن در نظر گرفته شود، افزود: در این قانون سلامت پرستاران و کاهش میزان ساعت کاری آنها مدنظر قرار داده شده است و درواقع پرداختی پرستاران نیز افزایش خواهد یافت اما متاسفانه تاکنون این قانون در اغلب واحدهای خصوصی و دولتی اجرایی نشده است.

نماینده مردم کلیمیان در مجلس نهم،‌ با بیان اینکه اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت خدمتی پرستاران می‌تواند مشکلات این قشر را رفع کند، تاکید کرد: باید این واقعیت را پذیرفت که بار مالی این قانون در طرح تحول سلامت پیش‌بینی نشده است و این معضل وزارت بهداشت، قابل درک است اما به هرحال وزارت بهداشت باید بارمالی آن را متقبل شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی،‌ گفت: بدون‌شک در شرایط فعلی اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت خدمتی پرستاران راه‌حل برای برون‌رفت از این معضل با درنظر گرفتن منابع مالی آن است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برخی انتقادات جامعه پرستاری درباره مباحث مربوط به افزایش حقوق و کارانه آنها، گفت: اعتراض این عزیزان واقعی و به حق است؛ البته توجیهات و مقایسه‌هایی که برخی از این دوستان ارائه می‌دهند، درست نیست، چراکه نباید طوری رفتار کنیم که جامعه احساس کند پزشک و پرستار در مقابل یکدیگر قرار دارند.

وی ادامه داد: پیش از این انتقادات نیز به فکر افزایش حقوق پرستاران بوده‌ایم، اما سرعت ما برای بررسی این موضوع متناسب با درخواست پرستاران نبوده است و دلیل هم آن است که نیروهای کارشناس ستاد وزارت بهداشت محدود است و همزمان چندین طرح را با هم آغاز کرده‌اند.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: