۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۴

بهبود اقتصادی غرب به نتیجه مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران بستگی دارد

تحلیلگر صرب به معضلات اقتصادی اتحادیه اروپا و آمریکا به خاطر سیاست اشتباه اعمال تحریم بر کشورها اشاره کرد و گفت که باید اذعان کرد بهبود اقتصادی کشورهای غربی در گرو نتیجه مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران است.

به گزارش عیارآنلاین، میچا ژیووینوویچ با یادآوری اینکه در دنیای امروز مذاکرات جانشین جنگ و درگیری و دیگر سیاست های غیر دوستانه باید شود؛ گفت: هیچ مشکل و اختلافی در دنیا در میدان های جنگ و یا با اعمال تحریم حل و فصل نشده، بلکه تمامی مسایل در پشت میز مذاکرات و تفاهم بین طرفین برطرف شده است.

میچا ژیووینوویچ

وی که در زمینه مسایل امنیتی و بین المللی مقالات متعددی نوشته است، افزود: نمونه بارز سیاست اشتباه اعمال تحریم را می توان در مورد جمهوری اسلامی ایران مشاهده کرد که پس از ۳۵ سال تحریم های یکسویه و بی فایده، این کشور توانسته به پیشرفت های بزرگی در عرصه های مختلف از جمله فناوری های پیشرفته با اتکا به کارشناسان بومی نائل شود.

وی ادامه داد: ایران از یک کشور وابسته در قبل از انقلاب سال ۵۷ به کشوری خودکفا در بسیاری از زمینه ها و کشوری صادر کننده تبدیل شده است.

ژووینوویچ با تاکید بر اینکه جهان کنونی یک جهان چند قطبی است و یک کشور نمی تواند سیاست های خود را بر دیگران تحمیل کند، گفت: کشورهای گروه ‘بریک’ که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی هستند علاوه بر دیگر کشورها از جمله ایران تعادلی را در جهان بوجود آورده اند که این تعادل به نفع کشورهای کوچک و در حال توسعه است.

وی همچنین سیاست جمهوری اسلامی ایران را که روابط آن با تمامی کشورها بر اساس احترام متقابل پایه گذاری شده است، تحسین کرد و گفت: اکنون شاهد موفقیت این سیاست در جهان هستیم که بسیاری از کشورهای اروپایی نیز این روند را در سیاست خارجی خود پیاده کرده اند.

این تحلیگر صربستانی با بیان اینکه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در جهت توسعه علمی و پژوهشی این کشور است، افزود: سیاست دوگانه غرب در امور جهانی کاملا مشهود بوده و قابل قبول نیست که برخی از کشورها حق بهره برداری از علوم پیشرفته در تمامی زمینه ها را داشته باشند و برخی دیگر حتی نتوانند به فناوری های پیشرفته که صرفا در زمینه های صلح آمیز بکار برده می شوند، دست یابند.

ژیووینوویچ از رویکرد جمهوری اسلامی ایران در زمینه فناوری های هسته ای را که از سوی رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی ایران ‘ انرژی هسته ای برای همه، سلاح هسته ای برای هیچکس’ عنوان شد، حمایت کرد و گفت: ایران بارها ثابت کرده که خواهان ترویج صلح و ثبات در سطوح بین المللی است.

این تحلیلگر صرب به پیشنهاد دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ‘ائتلاف برای صلح، جهان بدون خشونت و افراط’ که در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد اشاره کرد و گفت: چنین کشوری که بطور واقعی برای برقراری صلح پایدار در جهان تلاش می کند را نمی توان به ساخت سلاح های کشتار جمعی متهم کرد.

وی با اشاره به تلاش کشورهای غربی برای گسترش روابط و از سر گرفتن همکاری های تجاری و اقتصادی با ایران، ابراز امیدواری کرد با امضای توافق نامه بین گروه ۱+۵ و ایران در آینده بسیار نزدیک، تمامی تحریم ها بر علیه این کشور لغو و روابط در چارچوب احترام متقابل برقرار شود.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: