۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۱

اندونزی پیگیر واردات نفت خام از ایران

سودیرمان سعید وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی از بررسی واردات نفت خام از ایران خبر داد و گفت دولت این کشور طرحی را اجرا می کند که براساس آن واردات مستقیم نفت خام از تولیدکنندگان برای اطمینان از ذخایر نفت پالایشگاه های داخلی در درازمدت افزایش می یابد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی شریفی نیک نفس مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی و هیات همراه از ایران روز پنجشنبه گذشته با وزیر انرژی و مواد معدنی اندونزی دیدار و در خصوص همکاری دو کشور در بخش انرژی رایزنی کرد.

سودیرمان سعید وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی

ناریانتو واگیمین مدیر برنامه ریزی اداره نفت و گاز در وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی پس از این دیدار گفته بود ایران علاوه بر تعهد برای ساخت پالایشگاه، آمادگی عرضه نفت خام به اندونزی را دارد.

وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی روز گذشته، گفت که ‘جوکو ویدودو’ رییس جمهور جدید این کشور دستور داده است، دولت تا حد امکان از منابع مستقیم تولید، نفت خام خریداری و وارد کند.

به گفته وی، این دستور رییس جمهور اندونزی به دلیل دشواری افزایش تولید نفت داخلی در آینده نزدیک است، بنابراین برای اطمینان از ذخایر، نفت خام وارد می شود.

‘سودیرمان سعید’ گفت که دولت اندونزی نمی خواهد تنها به نفت برخی کشورهای تولیدکننده وابسته باشد و در نتیجه تامین کنندگان نفت بیشتری در بازار پیدا می کند.

وی افزایش تامین کنندگان نفت را با قیمت های بهتر در بازار نفت در ارتباط دانست و گفت که جاکارتا در دو هفته گذشته قراردادی برای واردات نفت با تولیدکننده ای از آنگولا امضا کرده است.

وزیر انرژی اندونزی همچنین از بررسی امکان واردات نفت از ایران خبر داد.

وی گفت هیات ایرانی به اندونزی اعزام شده است و تهران درپی تمدید قراردادی است که پیش از این بین دو کشور امضا شده است.

هیات ایرانی از وزیر انرژی اندونزی برای سفر به ایران دعوت کرده است.

‘مهدی شریفی نیک نفس’ مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، ‘عادل نژاد سلیم’ مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، ‘محمود فرازنده’ سفیر ایران در اندونزی و ‘محمد امین کاشفی’ از مقامات شرکت بازرگانی پتروشیمی روز پنجشنبه با وزیر انرژی اندونزی دیدار و مذاکره کردند.

‘سودیرمان سعید’ ابراز امیدواری کرد قرارداد نفتی بین دو کشور ایران و اندونزی که با تاخیر طولانی مواجه شده به زودی اجرایی شود.

‘عباس کاظمی’ معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران خرداد ماه امسال در خصوص ساخت پالایشگاه نفت ایران با مشارکت اندونزی اعلام کرده بود ساخت این پالایشگاه عملا تعلیق شده است.

وی اعلام کرد: با این وجود هنوز قراردادهای نفتی که با اندونزی امضا شده فسخ نشده است و مذاکرات ادامه دارد.

پالایشگاه ‘بتتن’ در اندونزی با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز از طرح های مشارکتی ایران بود و این پالایشگاه قرار بود در دو فاز اجرا شود که سهم ایران در احداث آن ۴۰ درصد، مالزی ۲۰ درصد و اندونزی ۴۰ درصد بود.

‘حسن خسروجردی’ رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران نیز خرداد ماه از مشارکت ایران، اندونزی و چین برای ساخت ۶ پالایشگاه نفت و میعانات گازی در شرق آسیا خبر داده بود.

وی گفته بود مذاکرات با فاینانسورهای چین برای تامین بخشی از منابع سه میلیارد دلاری این طرح پالایشگاه سازی آغاز شده است.

وی تصریح کرد توافق نهایی انجام گرفته و ۶ پالایشگاه نفت خام فوق سنگین و میعانات گازی در اندونزی احداث می شود. پنج پالایشگاه میعانات گازی نیز در مجموع با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه و یک پالایشگاه نفت سنگین ۱۵۰ هزار بشکه ای در اندونزی احداث خواهد شد.

اندونزی در حال حاضر روزانه ظرفیت پالایش یک میلیون بشکه نفت را دارد که حدود دو سوم تقاضای این کشور را تامین می کند و به معنی این است که این کشور باید برای پر کردن این شکاف روزانه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده های سوختی وارد کند.

وزیر انرژی اندونزی همچنین اعلام کرد دولت این کشور به دنبال واردات نفت خام از روسیه است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: