۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۹

ترانزیت ۷.۸ میلیون تن کالا از مرزهای کشور/بندر امام فعال‌ترین مرز ترانزیت خروجی

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از ترانزیت ۷ میلیون و ۸۲۶ هزار تن کالا در هفت ماه ابتدای امسال خبر داد

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد عطرچیان  با بیان این‌که میزان ترانزیت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳٫۸ درص افزایش یافته است، اظهار کرد: در مدت مذکور بالغ بر ۷ میلیون و  ۵۱۳ هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی معادل ۹۶ درصد از طریق جاده و ۳۱۲ هزار تن معادل ۴ درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ترانزیت جاده‌ای ۸٫۸ درصد افزایش یافته است.

ترانزیت - واردات - گمرک

وی تصریح کرد: از مجموع کالاهای ترانزیت شده، ۳ میلیون و ۶۷۷ هزار تن را مواد نفتی و ۴ میلیون و ۱۴۸ هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، انواع پنبه، کالاهای ساختمانی، لوازم خانگی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.

وی  افزود: در مدت زمان مذکور، از میان مرزهای کشور پرویزخان با ۲ ‌میلیون و ۱۱۹ هزار تن معادل ۲۷ درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای بندرعباس، باشماق و بازرگان در رده‌های بعدی قرار دارند.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری یادآور شد:‌در ترانزیت خروجی کالا از کشور، بندر امام با ۲ ‌میلیون و ۷۴۴ هزار تن معادل ۳۵ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، سرخس و لطف‌آباد در رده‌های بعدی قرار دارند.

عطرچیان بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود: از ۳۴۰ هزار  سفر کامیون‌های حمل کننده کالاهای ترانزیتی، ۲۰۳ هزار دستگاه معادل ۶۰ درصد توسط کامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از کشور حمل شده است.

وی خاطرنشان کرد: اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهبردی به موازات تجهیز امکانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان‌های مرتبط در حرکتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته است در بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل توجهی ایفا کند.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: