۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۶

امکان مشارکت شرکت‏‌های ایرانی در طرح‏‌های کلان ترکمنستان

وزارت امور خارجه ترکمنستان نتایج سفر چندساعته وزیر نفت ایران به عشق‏‌آباد را مثبت و سازنده توصیف و اعلام کرد اجرای طرح‏‌های کلان و فعال‌سازی حضور شرکت‌های ایرانی در بازار ترکمنستان از مهم‌ترین محورهای این مذاکرات بود.

به گزارش عیارآنلاین، دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه ترکمنستان با اشاره به سفر «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران به عشق‌آباد اعلام کرد: در پی این سفر مسائلی در ارتباط با توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری و نیز فعال سازی تعاملات در بخش انرژی میان ترکمنستان و ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ایران - ترکمنستان

دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه ترکمنستان تاکید کرد: بررسی چگونگی جذب شرکت‏‌های تولید کننده خدمات فنی و مهندسی و نیز فناوری نوین برای مشارکت در اجرای طرح‏‌های کلان ترکمنستان و فعال سازی حضور شرکت‌های ایرانی در بازار ترکمنستان از مهم‌ترین محورهای این مذاکرات بوده‏‌ است.

این گزارش می‏‌افزاید: وزیر نفت ایران و مقامات ترکمنی گسترش همکاری در عرصه‌های نفت و گاز میان عشق‌آباد و تهران را نیز بررسی کرده‏‌اند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از وارد کنندگان عمده گاز طبیعی ترکمنستان است و این در حالی است که خط لوله گاز «کرپجه – کردکوی» و خط لوله گاز «دولت‏‌آباد-سرخس-خانگیران» که ۲ خط لوله گاز اصلی صادرات گاز ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران است، نقش مهمی را در تحقق سیاست تنوع بخشی صدور گاز به بازارهای بین‏‌المللی و منبع درآمد ارزی ترکمنستان، ایفا می‏‌کند.

دست‏‌اندرکاران صنعت نفت و گاز ترکمنستان که ۱۰۰ درصد متعلق به دولت است، قصد دارند در قالب یک برنامه ملی راه‏بردی تا سال ۲۰۱۶ میلادی، میزان تولید سالانه نفت خام را بیش از ۵۵ میلیون تن و گاز طبیعی را نیز به ۴۴۸ میلیارد مکعب برسانند.

ترکمنستان هم ‏اکنون سالانه بیش از ۱۲ میلیون تن نفت خام و بیش از ۸۰ میلیارد متر مکعب گاز تولید می‏‌کند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: