۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۷

تغییر در ارکان مدیریتی شورای عالی فضای مجازی

تغییر ساختار مدیریتی رسانه ملی منجر به تغییر ارکان راهبری شورای عالی فضای در بخش اعضای حقیقی و حقوقی شد.

به گزارش عیارآنلاین، اتمام حکم مدیریتی عزت‌الله ضرغامی در رسانه ملی و جایگزین شدن محمد سرافراز به مدت پنج سال در سمت ریاست سازمان صدا‌وسیما جمهوری اصلامی ایران، ناخودآگاه منجر به تغییراتی در نهادی عالی با نام شورای عالی فضای مجازی می‌شود.

شورای عالی فضای مجازی

شورای عالی فضای مجازی نهادی فرا قوه‌ای است که در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ به فرمان مقام معظم رهبری در راستای گسترش فزاینده فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی به ‌ویژه شبکه جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی تشکیل شد.

این شورا به لزوم سرمایه گذاری وسیع و هدفمند در جهت بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های ناشی از آن در جهت پیشرفت همه‌ جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت برنامه‌ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن تشکیل شد تا نقطه کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری و تصمیم‌گیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور باشد.

ساختار شورای عالی فضای مجازی متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی است.

رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، دبیر شورای عالی فضای مجازی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزیر اطلاعات، وزیر علوم – تحقیقات و فناوری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان صداوسیما، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، دادستان کل کشور و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از اعضای حقوقی این شورا هستند.

اعضای حقیقی هم با حکم مستقیم مقام معظم رهبری در کنار اعضای حقوقی به راهبری این شورا می‌پردازند.

تغییرات اخیر سازمان صداوسیما منجر به تحول در بدنه این شورا می‌شود به گونه‌ای که محمد سرافراز از عضویت در گروه حقیقی‌ها خارج و به حقوقی‌ها می‌پیوندد.

با توجه به اینکه دبیر سابق این شورا و وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات با اتمام حکم خدمتی‌شان با حکم مقام معظم رهبری به عضویت در گروه اعضای حقیقی در آمدند و همچنان در این شورا ماندند، احتمال می‌رود که هم‌اکنون با این تغییر و تحول در رسانه ملی، جای محمد سرافراز با عزت‌الله ضرغامی تعویض شود.

محمد سرافراز طبق ساختار شورای عالی فضای مجازی مستقیما به عضویت گروه حقوقی‌ها می‌پیوندد اما ضرغامی برای حضور در شورای عالی فضای مجازی و در کابینه حقیقی‌ها نیازمند حکم مقام معظم رهبری است.

محمد سرافراز مدیر شبکه‌های پرس‌تی‌وی، هیسپان تی‌وی است و معاون برون‌ مرزی صداوسیما بود که با حکم اخیر مقام معظم رهبری به مدت پنج سال بر کرسی ریاست صداوسیما نشست.

وی دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت و به زبان‌های انگلیسی و عربی مسلط است.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: