۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۸

الزامات بودجه ۹۴ کشور با اقتصاد مقاومتی/ نمی‌توان کسری بودجه را به اسم مدیریت منابع و مصارف پوشاند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به تشریح الزامات بودجه ۹۴ پرداخت و گفت: اینکه دولت کسری بودجه دارد و اسم آن را مدیریت منابع و مصارف می‌گذارد، چیزی تغییر نمی‌کند و تعریف آن کسری است.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج ندیمی در مورد الزامات موجود برای تهیه و تدوین بودجه سال ۹۴ کشور و پیش بینی قیمت نفت اظهار داشت: باید تعریفی از منابع جدید شده و کیفیت آن تغییر کند و تا زمانی که خروج از رکود صورت نگیرد، باید در راستای تحریک تقاضا و رفع موانع تولید حرکت کنیم، مگر اینکه در سیاست‌های پولی و مالی تغییرات لازم از جهت مدیریت نقدینگی ایجاد شود.

ایرج ندیمی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه دولت باید با تحریک تقاضا و سرمایه‌گذاری در این جهت گام بردارد، بیان داشت: باید بخش کارفرمایی تحریک شود و حمایت از بخش خصوصی و تعاونی صورت گیرد، تا تقاضا ایجاد شده و یا با واسپاری طرح‌ها به بخش غیردولتی اقدام شود.

این نماینده مجلس دومین موضوع را حوزه منابع و استفاده آن در بخش‌های جاری دانست و افزود: دولت باید مدیریت هزینه را در دستور کار داشته باشد، تا از طریق کاهش هزینه جاری قابل اتکا به منابع نفتی، دیگر طرح‌ها در دستور کار قرار دهد.

وی ادامه داد: اکنون با کاهش قیمت نفت روبه‌رو هستیم و در عین حال برخی‌ کشورهای عربی فشار به ایران وارد می‌کنند و یا اینکه روسیه برای عبور از تحریم خود به سمت ایران آمده است که در این حالت نیاز به انضباط مالی داریم.

به گفته ندیمی، نکته سوم مربوط به هزینه‌های واردات و بخش عمده منابع است که می‌تواند از طریق داخل تأمین و منابع ارزی آن صرف تولید شود و زیرا اقتصاد وارداتی آسیب‌زا است که می‌طلبد، جانشینی در داخل برای برخی کالاها ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در میزان فروش نفت و قیمت ‌آن برای بودجه ۹۴ باید تجدیدنظر شود، گفت: به دلیل اینکه ۶۰ درصد بودجه با درآمدهای نفتی بسته شده دولت با دشواری روبه‌رو است و در بودجه سال آینده باید قیمت آن به گونه‌ای در نظر گرفته شود، تا پاسخگوی هزینه‌ها باشد.

وی عنوان کرد: قیمت نفت در بودجه ۹۴ باید بین ۹۰ تا ۱۰۰ دلار باشد و با نوساناتی که داریم ۹۵ دلار خوب است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت نفت ۹۵ دلار در بودجه زیاد نیست، یادآور شد: معلوم نیست دولت از محل مدیریت هزینه تا چه میزان کسری را جبران کند و باید منابع و مصارف را در نظر گرفت، به نظر می‌رسد، اکنون نمی‌تواند ۱۰ هزار میلیارد از بودجه عمومی را کاهش دهد که آثار ‌آن به طرح‌های عمرانی منتقل می‌شود.

وی تأکید کرد: با روحیه محافظه‌کاری دولت بعید است، روحیه حداکثرسازی کاهش هزینه‌های جاری را دنبال کند.

ندیمی ادامه داد: بازار نفت نیز پایدار نیست و بعید است عربستان بتواند برای طولانی مدت بازار دنیا را تأمین کند و احتمال افزایش آن وجود دارد و البته دولت می‌تواند با افزایش فروش نفت کسری قیمت را جبران کند.

این نماینده مجلس در خصوص قیمت دلار در بودجه ۹۴ گفت: هر نوع افزایش قیمت دلار به منزله کاهش ارزش پول ملی است و باید سعی کنیم، تا از افزایش آن جلوگیری شود.

عضو کمیسیون اقتصادی در پاسخ به این سؤال که جایگاه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در تهیه بودجه ۹۴ کشور کجاست و درعین حال برنامه پنجم هم به کاهش ۱۰ درصدی اتکا بودجه درآمدهای نفتی تأکید می‌کند، تصریح کرد: در حجم فروش و قیمت نفت طبق سال پایه‌ای که در برنامه پنجم پیش بینی شده عملاً و ناخواسته این کاهش اتکا در حال اجرا شدن است و عملاً میزان فروش و سهم نفت در بودجه کم می‌شود.

ندیمی در پاسخ به این سؤال که این کاهش اتکا باید مبتنی بر توسعه پایه‌های مالیاتی باشد، عنوان کرد: اصلاح قوانین مالیاتی در مجلس انجام شد و توسعه پایه‌های مالیاتی عملی می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که دولت ادبیات جدیدی به جای کسری بودجه ناخواسته مطرح می‌کند و معتقد است، کسری بودجه نداشته و بر اساس درآمد هزینه عمل می‌کند، این موضوع چگونه طبق علم اقتصاد قابل توجیه است، اظهار داشت: تعادل بین منابع و مصارف مبین واقعی بودن بودجه است، هر نوع تفاوت میان منابع و مصارف تعریف کسری دارد، اما چگونگی مدیریت آن از طریق اصلاح و ارائه متمم بودجه، جابه‌جایی منابع و میزان تخصیص به بخش‌ها است که در نهایت اسم آن کسری خواهد بود.

ندیمی تاکید کرد:‌ دولت از لحاظ مدیریت می‌تواند بگوید اعتبارات جاری‌ را ۱۰۰ درصد پرداخت می‌کند، اما اعتبار طرح‌های عمرانی یا تعداد آن را کاهش می‌دهد و کمبود از این طریق جبران می‌شود و این عدم تعادل اسم آن کسری بودجه است.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: