۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۵

فروش گاز طبیعی ارزان ایران به دهلی‌نو در صورت ساخت تاسیسات تولید کود شیمیایی از سوی هند

وزیر کشتیرانی هند گفت: در صورتی که هند تاسیسات تولید کود شیمیایی برای ایران بسازد، تهران گاز طبیعی خود را به قیمت ۲٫۸۵ دلار به ازای هر واحد به دهلی‌نو خواهد فروخت.

به گزارش عیارآنلاین،  نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند گفت، ایران متعهد شده است در صورتی که هند تاسیسات تولید کود شیمیایی برای این کشور بسازد، گاز طبیعی به ارزش ۲٫۸۵ دلار به ازای هر واحد (میلیون بی‌تی‌یو) به دهلی‌نو بفروشد.

کود کشاورزی

هر واحد گاز طبیعی در بازارهای جهانی ۴٫۴۱ دلار به فروش می‌رسد.

وی در کنفرانسی در دهلی‌نو افزود، هند که برنامه توسعه بندر چابهار را بر عهده دارد، می تواند یک تاسیسات تولید کود شیمایی در آنجا بسازد و اوره وارد کند که ۵۰ درصد ارزان‌تر از تولید داخلیش خواهد بود.

گادکاری تصریح کرد، هند در نظر دارد تا بندر چابهار را طی ۱۸ ماه توسعه دهد و این بندر برای واردات نفت خام و اوره مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این بندر که در جنوب شرق ایران واقع شده است، بندر استراتژیک برای دهلی‌نو محسوب می شود که به هند کمک خواهد کرد تا با دور زدن پاکستان، به افغانستان کالا ترانزیت کند.

بر اساس این گزارش، دو کشور به زودی توافقی برای توسعه این بندر به امضا خواهند رساند. هند ممکن است امتیاز دو لنگرگاه چابهار را برای ۱۰ سال در اختیار بگیرد. بر اساس این سرمایه‌گذاری مشترک، یک پایانه کانتینری و یک پایانه چندمنظوره باری تاسیس خواهد شد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: