سومین بسته خبری متن انرژی هفته منتشر شد

مازاد نفتا، چالش پیش روی سرمایه‌گذاران سیراف

سومین بسته خبری «متن انرژی هفته» که به مهم ترین تحولات حوزه نفت و انرژی کشور در طول یک هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این بسته خبری، موضوعات تامین گاز مصرفی در کشور در زمستان، تحقیق و تفحص مجلس درباره بنزین وارداتی و طرح پالایشی سیراف مورد بررسی قرار می گیرند.

به گزارش سرویس انرژی عیارآنلاین، سومین بسته خبری «متن انرژی هفته» که به مهم ترین تحولات حوزه نفت و انرژی کشور در طول یک هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این بسته خبری، موضوعات تامین گاز مصرفی کشور در زمستان، تحقیق و تفحص مجلس درباره بنزین وارداتی و طرح پالایشی سیراف مورد بررسی قرار می‌گیرند.

چالش تامین گاز صنایع و نیروگاهها در زمستان

زمستان هر سال، کشور با معضل گازرسانی به بخشهای صنعتی، نیروگاهی و حتی خانگی مواجه است؛ افزایش مشترکین خانگی از یک طرف و عدم توسعه پالایشگاههای گاز کشور از طرف دیگر، باعث شده است که زمستان به فصل پرکاری برای شرکت ملی گاز ایران مبدل گردد. با اینکه قرار بود با بهره برداری از فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی تا پیش از زمستان ۹۳، امسال با مشکل کمبود گاز دست و پنجه نرم نکنیم، اما چندی پیش رسول فلاح نژاد، مجری فاز ١٢ پارس جنوبی از تکمیل این فاز تا پایان بهمن ماه، یعنی بعد از پشت سر گذاشتن اوج سرما، خبر داد. بر این اساس، امسال نیز -هر چند کمتر از سالهای گذشته- با کمبود گاز مواجه خواهیم بود. حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، در این خصوص گفت: با افزایش ظرفیت تولید گاز، شاهد کاهش محدودیت در این بخشها (صنایع و نیروگاهها) نسبت به سال گذشته خواهیم بود.

عراقی

اخیرا مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، میزان تولید کنونی گاز کشور را ۵۵۰ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرده بود، همچنین میزان مصرف گاز در صنایع و نیروگاههای کشور، چیزی در حدود ۱۶۶ میلیون مترمکعب است؛ بنابراین در صورت تکرار سرمای سال گذشته -که باعث می شود مصرف گاز خانگی و تجاری از ۴۵۰ میلیون مترمکعب در روز تجاوز کند- با میزان تولید کنونی، یقینا شاهد کمبود گاز در کشور خواهیم بود.

تحقیق و تفحص در مورد بنزین وارداتی در مجلس

موضوع کیفیت بنزین مصرفی کشور از موضوعاتیست که همچنان در رسانه ها مطرح می باشد. تاکنون وضعیت بنزین تولید داخل و وارداتی در کمیسیونهای مختلف مجلس شورای اسلامی (انرژِی، بهداشت و درمان، اصل ۹۰) مطرح شده است. سید مسعود میرکاظمی، رئیس سابق کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: «اول کمیسیون انرژى بود که این موضوع را بررسى کرد که با نظرى مشابه مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون اصل ۹۰، ضمن رد ادعاى وزیر نفت و رئیس سازمان محیط زیست به‌دلیل ارائه اطلاعات غلط و اهداف حزبى و شبهه منفعت واردات بنزین و تشویش اذهان عمومى، زمینه پیگرد قضایى آنها را از طرف نمایندگان ملت فراهم مى‌کند.»

میرکاظمی

اما رئیس سازمان محیط زیست همچنان بر ادعای خود پای می فشارد؛ وی در آخرین موضع گیری خود در مورد بنزین پتروشیمی گفته است: «درباره پیگیری‌‌های مجلس نیز ما در کمیسیون‌های مختلف از چند ماه گذشته حضور یافتیم که شامل کمیسیون‌های بهداشت، انرژی و اصل ۹۰ می‌شود و اطلاعات کامل و جامع در مورد موضوع بنزین‌های آلوده ارائه کردیم؛ بنزین‌های آلوده (پتروشیمی) کلا از چرخه تولید خارج شدند.»

لذا نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند که طرح تحقیق و تفحص درباره بنزین وارداتی را در مجلس کلید بزنند؛ بر این اساس، این موضوع قرار است روز سه شنبه این هفته (۲۰ آبان) در کمیسیون انرژی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

همچنین همانطور که در بسته خبری هفته گذشته نیز اشاره شد، این هفته گزارش بررسی کمیسیون اصل ۹۰ در این مورد نیز منتشر می شود.

مازاد نفتا، چالش پیش روی سرمایه گذاران سیراف

هفته گذشته، منصور معظمی، معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، بدون اینکه به جزئیات اشاره کند، از انتخاب هشت سرمایه گذار نهایی برای طرح سیراف خبر داد. وی در این خصوص گفت: «طبق تصمیم کمیته منتخب، هشت شرکت منتخب که برخی از این شرکتها بصورت مشارکتی در این طرح شرکت کردند، برای توسعه پالایشگاه سیراف شرایط لازم را دارند.»

معظمی

یکی از ایراداتی که به این طرح وارد است، اشباع بازار نفتا می باشد. سید محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران به مازاد عرضه نفتا در بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: «عرضه نفتا در بازار نسبت به تقاضای این محصول به شدت فزونی گرفته است و پالایشگرها برای فروش نفتای خود با مشکل مواجه هستند.» با توجه به اینکه محصول اصلی این پالایشگاهها نفتاست، اختلال در فروش محصول معضلیست که بسیاری از کارشناسان آن را برای طرح سیراف پیش بینی می کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: