۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۹

مدیرعامل بانک کشاورزی: پرداخت ۱۸۹۸ میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: براساس برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی مقرر شد از سوی این بانک هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات در زمینه مکانیزاسیون در اختیار افراد واجد شرایط قرار گیرد که در کمتر از چهار ماه معادل یک هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال آن به متقاضیان پرداخت شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد طالبی روز جمعه در گفت وگویی اظهار داشت: مطابق برنامه پیش بینی شده تسهیلات مربوطه با هدف ارتقا ضریب مکانیزاسیون در ابعاد کیفی و کمی عملیات و خرید تراکتور، کمباین و ادوات کشاورزی پرداخت می شود که از اول مرداد ماه سال ۹۳ تا پایان دهم آبان ماه جاری در قالب تسهیلات به متقاضیان اعطا شده است.

مکانیزاسیون کشاورزی

وی با بیان آنکه نرخ تسهیلات اعطایی در استانهای مختلف ۱۷ درصد در نظر گرفته شده، گفت: تسهیلات مربوطه با معرفی سازمانهای جهادکشاورزی به افراد ذیربط پرداخت می شود.

به گفته طالبی، دوره بازپرداخت این تسهیلات به طور متوسط پنج سال پیش بینی شده و با توجه به نوع ماشین آلات خریداری شده از سوی افراد، دوره زمانی بازگشت تسهیلات متفاوت خواهد بود.

مدیرعامل بانک کشاورزی اضافه کرد: طی دوره مورد بررسی بالغ بر ۶ هزار و ۲۹۷ سند قرارداد تنظیم و در این مدت برای خرید سه هزار و ۱۱۳ دستگاه تراکتور، ۱۳۰ دستگاه کمباین و ۳۵۴ فقره ادوات کشاورزی اعطای تسهیلات پیش بینی شده است.

طالبی با بیان آنکه عمده ماشین آلات از محل تولیدات داخلی و مواردی هم از نوع خارجی آن خریداری شده است، اظهار امیدواری کرد: اجرای این برنامه از سوی بانک کشاورزی ظرف دو ماهه آغازین سال ۱۳۹۴ به اتمام برسد.

گفتنی است، براساس برنامه پنجم توسعه ۲۰۰ هزار دستگاه مکانیزه تا پایان این برنامه باید جایگزین ادوات کشاورزی فرسوده کشور شود. آمار وزارت جهادکشاورزی نشان می دهد در حال حاضر فقط ۵۰ درصد ماشین آلات کشاورزی در طول دوره عمر مفید هستند و نیمی دیگر فرسوده هستند که با تعمیرات مداوم نگهداری می شوند.

با افزایش نرخ ارز قیمت این تجهیزات به چند برابر رسیده و از سوی دیگر هم ماشین آلات کشاورزی در اولویت های ۸ تا ۱۰ کالاهای وارداتی برای تخصیص ارز قرار گرفته که این مسائل توان مالی کشاورزان را برای نوسازی تجهیزات فرسوده پایین آورده است.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: